Два високотехнологични кабинета откриха в асеновградското ОУ „Петко Каравелов“. Обновлението се осъществява по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“.
Обособяването на т.нар. STEM центрове има за цел да повиши интереса на учениците към науката и технологиите, да подпомогне дигитализацията в образованието чрез въвеждане на съвременни методи на обучение. Вече и ОУ „Петко Каравелов“ може да се похвали с успешно приключил проект за изграждане на два високотехнологични кабинета. За да отпразнуват този факт подобаващо, от учебното заведение бяха подготвили празнична програма.
Официални гости на събитието бяха зам.-кметът на Асеновград инж. Петър Петров, Мария Ташева – началник отдел „Образование и култура“ към Общината, директори на училища и детски градини. Те се насладиха на музикалните изпълнения на възпитаници на ОУ „Петко Каравелов“ и на изучаващите народни танци в „Тифо Денс“
Директорът на учебното заведение Весела Ангелова посочи, че STEM центърът се открива в края на учебната година, но всъщност поставя началото на бъдещето. Самото тържество премина под мотото „Кодът на миналото в технологиите на бъдещето“. Директорът уточни, че училището има двоен празник, тъй като освен STEM кабинети, тук бе открита и новата сцена, закупена благодарение на проведения благотворителен базар. Зам.-кметът поздрави екипът на ОУ „Петко Каравелов“ и пожела в най-скоро време с общи усилия да се стигне i до построяването на физкултурен салон.
След като програмата в двора на училището приключи, се пристъпи към официалното отпредставяне на STEM кабинетите. Всички гости бяха почерпени с питка и мед и лентата бе прерязана.
Последва разглеждане на новите кабинети – първо този, който ще помогне на учениците да подготвят своите уроци по биология и химия по иновативен и нагледен начин. Разбира се имаше и демонстрации.
Учениците работеха на групи – едната сглоби реалистичен макет на човешкото тяло, а работещите при микроскопите вече бяха нарисували растителна клетка – на царевица и животинска – на мравка. На 3D принтерът, намиращ се в другия кабинет, бяха изработени макети на двете клетки. Във втория кабинет всъщност се акцентира още повече върху технологиите и работата на учениците с тях. Присъстващите имаха възможност да наблюдават различни демонстрации в няколко обособени станции тук и да научат как науката се надгражда чрез технологиите.














