Хипертонията е основен фактор за висока заболеваемост и смъртност у нас. Според специалисти хората имат информираност, но трудно се решават да променят начина си на живот, койте е определящ за това заболяване.

70 на сто от регистрираните у нас хипертоници се подлагат на лечение, но зачестяват случаите, в които липсата на пари кара пациентите да го забавят. Кардиолозите констатират още, че през последните две-три години все повече възрастни хора намаляват  дозировката на някое лекарство или напълно спират лечението си, причината отново е от финансов аспект.

За съжаление възрастовата група все повече намалява и все по-често се срещат млади хора с този проблем, както и около 3,5 % деца.

Хората диагностицирани с този проблем е добре да мерят кръвното си налягане  два-три пъти седмично, а тези без оплаквания, поне веднъж годишно. При наличие на наследствена обремененост желателно е редовното измерване на кръвното.

Тази година във връзка със Световния ден за борба с хипертонията (17 май), в София, Пловдив, Русе, Велко Търново, Стара Загора, Плевен, Бургас, Хасково, Пазарджик и Варна, ще бъдат разкрити пунктове,  в които граждани ще могат да измерят кръвното си налягане и да проверят дали страдат от аритмия. Националната  кампания е  под мотото ,,Нормално кръвно налягане – нормален сърдечен ритъм‘‘, а  акцент на инициативата е предсърдното мъждене. 

текст: стажант-репортер Виктория Дяконова