Въпреки работата на служителите на МВР и въпреки многото задържани хора и групи от хора, които се занимават с телефонни измами, все пак този процес продължава. Това казват от Пресцентъра на МВР и апелират гражданите да бъдат бдителни и да не се доверяват на непознати и да им предават големи суми пари, уж помагайки на роднини в беда.

В последните седмици Асеновград стана особено притегателен център за такива измами, факт, който засега няма своето обяснение. Преди седмица в рамките на няколко часа бяха измамени 5-ма асеновградчани. Броени дни след тези случаи, по същата схема,  още един човек даде всичките си спестявания на непознат. Полицията залови един от извършителите, мъж от Раковски, който е признал вината си. Същият този мъж е имал и други такива случаи. Срещу него е образувано досъдебно производство за измама, а преполагаемите поръчители са лица от ромски произход от Ветово, русенско.

Охранителна полиция, полицейски и младши полицейски инспектори от РПУ Асеновград  и автопатрули, ежедневно разговарят с възрастни хора в районите, които обслужват. Те разпространяват и брошури с информация, и съвети, насочени към потенциалните жертви на изманиците, като оставят на видно място тези брошури в пенсионерските клубове, в пощата, библиотеки и на др. места, където се събират по- възрастни граждани. Това казаглавен инспектор Запрян Стоянов,началник на РПУ-Асеновград. Полицаите при всекидневните си обходи предупреждават хората да внимават и да не се доверяват на непознати, колкото и убедително да звучат думите им. Той напомни, че хората, за които този вид измама е бизнес са много добри психолози, знаят какви реакции предизвикват думите им, казани по телефона на жертвите  и за това за съжаление  техните опити за измама често се увенчават с успех.

При всеки един случай на подобна измама, участниците в нея са различни хора, затова е много трудно да се установи кои точно са те. Обикновено полицаите залавят т.н. мулета, или хората, които отиват на определената по телефона среща и вземат парите от жертвата. Те са последната брънка от веригата, каза гл.инсп. Стоянов, като по тази верига има още много други.

Механизмите на действие на измамниците обикновено са два:

В единия вариант има обаждане от лице, представящо се за полицай, който иска да прикрие следите от престъпление, извършено от роднина на потенциалната жертва. „Полицаят” иска пари от жертвата, за да се избегнат законовите санкции, които ще последват за близкият роднина, уж извършил катастрофа.

В другия случай на жертвата се обажда негов „роднина”, който плачейки, иска пари, за да плати скъпоструваща операция за дете, което е блъснал (обикновено на пешеходна пътека). По време на разговора, ако стане ясно, че жертвата се е хванала на измамата, тя бива пращана на определен адрес, където трябва да предаде парите.

Полицията за пореден път апелира най- вече възрастните, които са най- честите жертви, при подобно обаждане най- напред да звъннат на роднината, който уж е блъснал дете, за да се уверят лично дали това е истина. След това непременно да се обадят в полицията.