Всяка година,вече повече от век,на Еньовден в Асеновград се провежда уникалния за страната ни обичай „Каленица”.”Каленица” се провежда само и единствено в Асеновград и е един от най-важните религиозни ритуали,характерни за града.Образът на каленицата се свързва с този на малката Богородица,при нейното въвеждане в божия храм и посвещаването й на Бог на 3-годишна възраст.

 „Каленица” е гръцка дума,която в превод означава красива,млада булка.Според историците празникът води своето начало от гръцките махали на Асеновград,наричан тогава Станимака.По-късно в празника навлизат и българските обичаи.

     Традицията повелява на Еньовден момиченца на възраст от 3 до 10 години,да бъдат облечени в бели рокли,подобно на булки.С тях са и малки момчета,които изпълняват ролята на охрана.В миналото каленицата,охраната и придружаващата я свита са обикаляли улиците на квартала,от който е каленицата,пеейки песента :”Вижте нашта каленица колко е красива.Тя ще стане още по-красива,нека ни е жива”.

        В днешно време е по-различно.Обикновено калениците се събират в двора на храма „Св.Никола” при отец Йордан,който има най-голяма заслуга за съхраняването и популяризирането на уникалния обичай.

  И тази година съвременната традиция беше спазена.Най-напред,обаче,калениците се събраха в Етнографската къща на Асеновград,за да вземат участие в ритуала „Наричане на нишани”.След това всички малки булки заедно поеха към храма „Св.Никола”,където участваха в празничната служба и на поляната пред църквата с нетърпение очакваха началото на същинския празник.За пореден път църковният двор на храма „Св.Никола” се превърна във вълшебна бяла приказка от пренаселилите го красиви каленици.Весела детска глъч огласяше простора.Към емоцията на белоснежните прелестни булки се бяха присъединили и всички присъстващи на събитието-особено техните родители,баби и дядовци.

Облечени в ефирни рокли с венчета на глава,воали,с ветрила,чадърчета,букети в ръка и други,допълващи приказните тоалети аксесоари,малките каленици бяха силно развълнувани от поетата роля.

След богослужението калениците,още по-многобройни от предходната година, бяха поведени в литийно шествие към храм-параклиса”Свето Въведение Богородично”от архиерейския наместник свещеноиконом Йордан Георгиев и кмета на община Асеновград д-р Емил Караиванов.

След като получиха благословение от отец Йордан,калениците отново се включиха в лития,която предвождана от духовия оркестър на ВВС-Пловдив,пое по централните улици на Асеновград.Отправна точка на литията беше Градския парк,където за калениците беше подготвена празнична програма от Вокална група „Калина Малина”с ръководител Калина Маринова.Под звуците на народна песен всички каленици се хванаха и на кръшно хоро заедно с отец Йордан и кмета д-р Караиванов.