С отворено писмо във връзка с екологичната обстановка около река Чая се обръщат притеснени асеновградчани до редица институции. Основното притеснение на гражданите е, че в коритото на реката се вършат неща, които са в противовес с всякакви екологични норми. 

 В 3 точки са систематизирани исканията и притесненията на хората, загрижени за екологичната обстановка около река Чая. А именно: река Чая, под третия мост по течението, от около 15 дни е преградена на 100%, така че от там надолу липсва течение и вода. По този начин се унищожават растителните и животинските екосистеми по течението на реката. Второ, преграждането създава застояла вода, която при наличното маловодие и при положение, че в Асеновград няма пречиствателни съоръжения, а обратните води се изливат директно в реката, образувалия се басейн излъчва неприятни миризми – на територията на града се създават условия за замърсяване и болести. И трето, реката е едно богатство в града, което  ние със своите действия и или бездействия унищожаваме или разкрасяваме. В писмото се посочва още, че реката е преградена  веднъж на първия тунел и не се връща в коритото, поради което има допълнително маловодие на територията на града и предпоставки за срив в екосистемата.

Писмото е подписано от над 30 души, сред които доктори, медицински сестри и хора, загрижени за природата и е адресирано до Общинския съвет на Асеновград, отдел „Екология” и секретаря на общината, Ловно – рибарското дружество и Горско стопанство – Асеновград. Каква ще е реакцията на компетентните институции ще продължим да следим.