Държавните, общинските и частните болници по закон са равнопоставени, но това не е така, както по отношение на финансирането, така и по отношение на правните взаимоотношения с различните институции. Това обявиха лекари на кръгла маса в Пловдив, органицирана от Националното сдружение на частните болници. Темата на форума беше „Предизвикателствата пред здравеопазването в България-ролята на частните болници.Поканена беше и д-р Таня Андреева, но тя не дойде. „Министерството не сключва договори за дадени дейности с частни здравни заведения, посочи д-р Явор Дренски- председател на сдружението на частните болници. „Повечето от клиничните пътеки са недофинансирани. Никоя частна болница не отказва спешна помощ, но за съжаление Здравната каса плаща само част от нея, а останалото е за сметка на частните лечебни заведения“, конкретизира д-р Дренски. Той и колегите му настояват за промяна в начина на финансиране на спешната помощ. „Преди дни нашият министър се изказа, че трябва да се закрият едни болници, за да не „умрат“ други. С други думи печелившите трябва да се закрият, за да се спасят губещите“, коментира д-р Николай Болтаджиев. Всяка година дълговете на държавните болници се погасяват от държавния бюджет и се оказват излишно и неефективно свръх субсидирани.Това е един от примерите за несправедливостта на здравната система и неравнопоставеността между лечебните заведения – държавни, общински и частни-посочиха още лекарите. Частните болници искат премахване на лимитите и реглaментиране на доплащането. Участниците в кръглата маса потвърдиха предложенията си към проекта за здравна стратегия и неотложни мерки за оздравяване на здравната система:
1. Приемане на законови промени гарантиращи над 95% събираемост на здравните вноски.
2. Увеличаване с 2% на размера на здравните вноски.
3. Въвеждане на диагностично-свързаните групи (DRG).
4. Справедливо остойностяване медицинската дейност и труда на медицинските специалисти.
5. Преструктуриране и реформиране на болничната помощ с помощта на публично-частно партньорство и приватизация.
6. Раздържавяване на НЗОК и регистрирането й като независима обществена институция.
Членовете на НСЧБ предложиха спешни мерки в здравния сектор:
1. Незабавно и безусловно връщане в НЗОК на незаконно трансферираните през 2011 г. над 1 400 000 000 лв. от резерва на НЗОК към консолидирания държавен бюджет.
2. Премахване на всякакво лимитиране дейността на болниците, елиминиране на изкуствено създадените медицински стандарти, както и нецелесъобразните и нелогични механизми за увеличаване на разходите в дейността на болниците в т.ч. задължението да се провежда ЗОП за болниците със 100% частен капитал.
3. Регламентиране на официално доплащане в лечебните заведения съгласно недофинансираността на клиничните пътеки.
4. Прекратяване на порочните и противозаконни практики на съчетаване на бюджетно субсидиране и субсидиране от НЗОК.