Резерватът „Червената стена” става част от Световната мрежа на биосферните резервати по програмата на ЮНЕСКО „Човекът и биосферата”. Това стана ясно днес на учредителното заседание на Консултативен съвет „Червената стена” в Община Асеновград. Кметът Емил Караиванов, като домакин на събитието, което е първо и единствено по рода си в България, поздрави присъстващите с думите: „Изключително съм щастлив от това, че имаме възможност да направим тази значима крачка за бъдещето на региона и местните природни богатства. Функционирането на биосферния парк се основава на сътрудничество между всички заинтересовани страни- местни жители, местни власти, неправителствени организации, природозащитни сдружения, научни институции и др., което следва да осигури хармония между човека и природата.”
Участие в срещата взеха редица държавни институции като Министерството на околната среда и водите в лицето на държавния експерт Цветелина Иванова, представители на РИОСВ-Пловдив, ОД „Земеделие”-Пловдив, организации с нестопанска цел, Университетът по хранителни технологии-Пловдив, представители на местния бизнес, планинският водач и фотограф към National Geographic –България Иво Данчев и др. Председателят на Националния комитет на ЮНЕСКО за България Владимир Владимиров запозна присъстващите с ползите от присъединяването на резерват „Червената стена” към програмата „Човекът и биосферата”. Той подчерта, че като част от такава световна мрежа, това ще донесе престиж, международно признание на обекта, по-лесна международна обмяна на знания и опит в сферата. В заключение присъстващите се обединиха около тезата на кмета на Асеновград д-р Караиванов, че в името на бъдещите поколения трябва да се спазва принципът за устойчивост, т.е. да използваме природните ресурси в настоящето така, че да могат да ги ползват и тези след нас.
Резерват „Червената стена“, който е един от 17-те обекта, с които България се присъединява към Програмата на ЮНЕСКО “Човекът и биосферата” през 1977г.
През 1995 г. се приемат нови правила и норми за тези територии. Съвременните биосферни паркове стимулират устойчиво икономическо развитие на региона, основаващо се на чиста и съхранена природа, пример за хармонично съжителство между човека и природата.
На заседание на Националния комитет по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО през 2016 г.е решено за резерват „Червената стена“ да бъде изготвена номинация, с която обектът да бъде номиниран като един от първите биосферни резервати от нов тип на България.
С решение от месец юли 2016 г. на Общински съвет- Асеновград се дава съгласие за присъединяване на територията на община Асеновград към биосферен парк „Червената стена“. В резултат на съвместните усилия на Министерство на околната среда и водите, Община Асеновград и РИОСВ-Пловдив, за „Червената стена“ е изготвен номинационен формуляр и внесен в Секретариата на Програмата, в резултат на което тази територия ще бъде одобрена от ЮНЕСКО като един от първите български биосферни паркове.