Първите участници в XXI Старопланински събор „Балкан фолк“ вече пристигат във Велико Търново. От 11 до 21 май старата българска столица ще бъде за поредна година домакин на Фестивал №1 в Европа. Повече от 200 групи с над 4000 участника от България, Индия, Индонезия и други държави ще се изявят на сцената на мащабното събитие, с което се провеждат едновременно VIII Български национален шампионат по фолклор „Евро фолк 2017“ и Световна купа по фолклор – Велико Търново 2017.
Концертите ще се проведат на 12, 13, 14, 18, 19 и 20 май в летния театър на града от ранния следобяд до 21:00 ч.
Мащабният фолклорен форум ще бъде уважен от Нейно превъзходителство г-жа Сри Астари Расджид – посланик на Република Индонезия в България. С визитата си, по покана на г-н Николов, тя ще подкрепи своите сънародници, които участват в Световната купа по фолклор. При посещението си г-жа Расджид ще поднесе цветя на паметника на Илиян Д. Николов – основател на „Балкан фолк“.
На официалното откриването на Събора сред почетните гости ще бъде и девойката, чието лице краси плаката на тазгодишното издание на „Балкан фолк“. Това е 16-годишната Ралица Мирославова, която е ученичка в Средно училище „Максим Райкович” – гр. Дряново и е сред най-добрите танцьори на ТС „Дряновче“ към НЧ „Дряновска пробуда – 2008“ с ръководител Маруся Млъзева. Облечена е в тракийска носия. На фона зад нея са танцьорите от „Шарено герданче“ – Търговище – миналогодишните носители на Гран при в Националния шампионат.
Освен групите от Индонезия, очарование за зрителите ще бъде и гостуващата участничка от Индия – Чандни, която ще се представи с типичните за страната й класически индийски танци – катак, характеризиращи историята, бита и културата на Индия и свързани с женствеността и съблазняването. Още с пристигането си във Велико Търново, тя направи кратка разходка и изрази очарованието си от притегателната сила на този български град.
На 13 май от 18:00 ч., докато сцената в Летен театър „ври и кипи“ от песни и танци, по главната улица към паметник „Майка България“ ще премине традиционното дефиле, в което ще се включат около 400 участника в Събора. При паметника всяка група ще има кратка програма, след което фолклорното шествие ще продължи към Летен театър.
Журито на Шампионата и Купата използва оценителната система на Европейската Асоциация на Фолклорните Фестивали – EAFF и Световната Асоциация на Фолклорните Фестивали – WAFF. Оценките на колективите, явили се в конкурсната програма, са валидни за класиране в Световната ранг листа /World rank list of folklore/.
Церемонията по награждаване на победителите в Българския национален шампионат и Световната купа по фолклор и официалното закриване на „Балкан фолк“ ще бъде на 20 май от 20:00 ч.