Във връзка с предстоящото увеличение на такса смет и в община Асеновград, което ще се разглежда на сесия на 30 декември от ОбС, групата съветници от БСП представиха днес своето виждане по темата. Те заявиха, че няма да подкрепят предложението на кметската управа за увеличаване на такса смет през 2020 г. и ще внесат своето предложение за поетапно и плавно вдигане на таксата.

Емил Караиванов: „Ние, групата съветници от БСП, имаме по-различно разбиране и искаме да го огласим и коментираме предварително ситуацията за да може гражданите да бъдат запознати с това какво се готви и да бъдат активни, да задават въпроси и да присъстват на сесиията, за да може да защитят интереса за социално поносима такса смет и други такси. Защото ако се започне с такова увеличение на такса смет, вероятно ще има увеличение и на част от данъците. А дали ние ще можем да понесем социалната цена на това увеличение?“

Божидар Малинов: ”Аз като дългогодишен участник и председател на комисията по бюджет и финанси имам наблюдения. Политиката, която сме провеждали досега е била да натискаме надолу максималната граница колкото е възможно – и таксите, и данъците. За 8 години ОбС Асеновград е увеличил таксата с 1 промил . Т.е. в първия мандат увеличихме  с половин промил и втория мандат – за четири години с още половин промил, а сега за 1 година се предлага да се увеличи с 1,2 промила. Какво се предлага сега: 

1. Промилът да се увеличи с 1,2. (От 3 на 4,2) Това ще засегне всеки гражданин и ще се отрази на имотите, на жилищата и терените. (За справка за времето от 2017 г. до 2018 г. увеличението с половин промил беше 17 лв.) Ако сега ние допуснем увеличение с 1,2 ,то значи, че със средно 38 лв. ще се увеличи такса битови отпадъци за всеки един имот. Средно тя ще се увеличава от 15 до 22 лв. в зависимост в кой район на града е имотът. Но всъщност всеки трябва да се подготви, че ако средната цена на един имот при промил 3 беше 105.27 лв., сега ще бъде някъде около 140 лв.. Това директно ще засегне всички граждани. Още по-сериозно е това, което се предлага по отношение видовете контейнери и услуги. Таксите за полване на тези услуги скачат от 2,3 до 2,7 пъти.

За един брой контейнер тип лодка от 296 лв. става 780 лв. ;
един брой контейнер „бобър” от 93 на 215 лв.;
контейнер „кука” (0,24 кубика) – от 18,50  става 50 лв.или 2,7 пъти увеличение.
И един брй контейкнер „кука” (с 0.11 кубика) от 9,20 на 21 лв.

Това са контейнерите, които граждани и фирми заявяват еднократно при ремонт или др..  Това увеличение ще рикошира върху плахите опити да въвдем някакъв ред с изхвълянето на отпадъците и регламентирането на сметищата. Всички обекти, които ние отдаваме под  наем, минимално беше 145 лв. сега е 200 лв. (те се изчисляват на база данъчна оценка). Тарифата за отдаване на терени, които общината предоставя от минимално от 15 лв. става 200 лв. Това е и при преместваемите обекти.

2. Ако досега в продължение на десетки години ние сме задължавали минималния брой на декларираните съдове в зависимост от типа за нежилищни имоти на граждани и предприятия да бъдат минимум 6 броя на година, сега всички те се увеличават на 12. Или ако една малка фирма е трябвало да плати минимум 6 броя за „лодка”, сега трябва да плати 12 броя. Двойно. Лодките се увеличават от 2 на 6, „бобъра” от 6 на 12 броя. Подобно е положението при всичките други видове. Два пъти  е увеличението. Веднъж увеличаваме броя на контейнерите, веднъж увеличаваме минималния брой който всяка фирма трябва да плати.

От какво се мотивира това предложение? Основно от увеличение на таксата, от отчисленията, които ние трябва да направим на тон битови отпадъци. Мотивът е че отчисленията се увеличават от 57 на 95 лева. Ние считаме че трябва да се направи всичко възможно този скок от 38 лева да се разсрочи на 5 години, но минимумът да бъде 3 години и ежегодно да се увеличава с 12-13 лева. Мисля, че това е постижимо и ние трябва да окажем настиск на правителството за промяна на това постановление и приканваме кметът д-р Грудев да се включи в тази борба и ние да разсрочим тези за следващите три години и да постигнем тези показатели от 95 лв. чак през 2022 г. Това е постижимо, това е реално. Нека се обединим всички партии в ОбС и заедно с кмета да променим това. Ако успеем да разсрочим за три години, тогава на Обината ще са ѝ необходими около 240 000 лв., тогава можем плавно да увеличим не със 1,2 промила, а с 0,5 промила, както сме го правили досега.„

Емил Караиванов: „С рязко увеличение на такса смет, аз смятам, че събираемостта ще се намали защото част от гражданите и част от фирмите ще откажат или няма да имат възможност да плащат такива средства, а  с въвеждането на тези цени на контейнерите ще доведем до отказ гражданите да ги ползват. И до нови незаконио сметища. Така ние не решаваме проблемите, а ги задълбочаваме.“

Маргарита Стоилова:  „С тази политика ще доведем до нови нерегламентирани сметища. Може наистина да дойде време за говорим в Асеновград за екокатастрофа.„

Мария Вълканова:„Ако държавата наистина има нагласата тези отчисления да бъдат в рамките само на 12-13 лева то тази докладна (за 30 декември) трябва да бъде основно преработена.