Иконите на Света Богородица в асеновградските църкви започнаха да се обкичват с ябълки. Това е вековна традиция, която се свързва с празника „Златна ябълка”. Миряните започват да носят ябълки в божите храмове в деня, когато се чете първата статия от Богородичния акатист. Това е първия петък от Великия пост. Ябълките обикновено се сплитат на венци около Богородичните икони . Пред тях се отправят молитви всеки ден- на литургиите,вечерните, специалните служби сутрин и вечер. Украсата на всички икони остава до деня, когато е празникът „Златна ябълка „.
Празникът „Златна ябълка”е възникнал като местен празник след чудо с безплодна жена през 1765 година в Горноводенския храм „Успение Богородично” и е винаги в петата събота от Великия пост. Тогава православните християни отдават похвала на светата икона на Богородица, наричана още „Благодатна”, намираща се в свещения стар храм в асеновградския квартал Горни Воден. Чрез тази чудотворната икона Пресветата Майка дарява на вярващите безбройни изцеления и благодат. Една от най-прослвените й способности е да помага на жени, които имат проблем със зачеването, да станат майки.
Тази година празникът „Златна ябълка” се пада на 17 април.
След литургията на този ден всеки си взема ябълките , които е оставил по- рано. Свободните ябълки се разрязват на парченца и се раздават на всички, които са се черкували, за здраве.
Обикновено молбите, които се отправят към Божията майка от вярващите, са свързани със зачатие на рожба, здраве и сполука.
Автор: Ирина Иванова