Съботната вечер предложи на асеновградчани една изключително интересна мултимедийна презентация, дело на асеновградчанина Атанас Кендев и Станимашка фотографчийница. Събитието бе част от Майските културни празници на Асеновград, които се организират от Община Асеновград.
Презентацията бе филм за живота и професионалните предизвикателства на забравения градосъздател, арх. Матей Матеев. Събитието се радваше на изключително голям интерес и представи непознати или забравени за асеновградчани факти и събития. На представянето присъстваха синът на архитект Матей Матеев, Инж. Йордан Матеев и близки от семейството на видния градосъздател.
Това е историята на един асеновградчанин, която не е особено позната нито в историческите, нито в строителните среди, нито в администрацията, каза авторът Атанас Кендев. Причината за това е че е бил кмет на 9 Септември.
Матей Матеев е роден през 1910 година в Асеновград (тогава Станимака) в будния род на потомците на поп Матей (един от организаторите на революционните комитети по османско). Завършва с отличие местната гимназия и тръгва да следва мечтата си да стане художник. Не къде да е, а най-нависоко, в Париж. Скъпотията на френската столица не е по джоба на младите нашенци и той се премества в Бърно, къде завършва архитектура и инженерни науки в Немската политехника, разказва авторът.
Архитект Матей Матеев става кмет на Асеновград 30-годишен, през 1941 г. Живее е в две епохи, разказва Кендев. Първата – когато е завършил архитектура в Политехническия институт в Бърно и е станал инженер-архитект през 1935 г.., след което кмет на Асеновград. Втората епоха е след 9 Септември, когато новата управа оценя, че той има много добри качества и отново го назначава за главен инженер в Асеновград.
В периода между 1954 и 1964 г. е главен архитект на Българска инвестиционна банка – Пловдив и старши инженер и началник-отдел „Качество“ при Държавно стопанско обединение „Градстрой“ – Пловдив. От 1964 до 1968 г. е главен архитект при Национален институт на паметниците на културата – клон Пловдив, а до 1972 г. е архитект при Окръжен съвет за изкуство и култура – Пловдив.
След пенсионирането си работи като доброволен сътрудник на Археологическия музей, развива активна обществена дейност. Архитект е на сградата на Археологическия музей в Пловдив и Дома на младоженците. Член е на Съюза на архитектите от основаването му. Отличен с орден „Св.св. Кирил и Методий“ I степен. Умира на 13 април 1997 г. в Пловдив. През 2007 г. става почетен гражданин на Пловдив посмъртно.
Презентацията може да видите в фейсбук групата на Сдружение Станимашка фотографчийница, както и тук: https://www.youtube.com/watch?v=5pvGKCsj70Y
Друга една добра новина долетя по време на събитието от зам.- кметът инженер Стоян Димитров, който съобщи, че застрашените монументални вази на централния мост ще бъдат реставрирани със средства на общината.