С гражданска подписка над 200 жители на Асеновград настояват за уволнение на общинската служителка инж. Анна Колева и нейни колеги от Дирекция „Инвестиционна политика и устройство на територията”. Като причина те посочват системното подготвяне от тяхна страна на материали с невярна и подвеждаща информация, бездействие и умишлено неизпълнение на служебни задължения.

Подписката е депозирана в Общината и Общинския съвет, а на днешното заседание на ОбС трима от членовете на инициативния ѝ комитет взеха думата по темата и зададоха въпроси към кмета и зам.-кмета относно ценза на служителката, правомощията ѝ и евентуалното и отстраняване от заеманата длъжност.

Те предоставиха и Протокол от събрание за създаване на Инициативен комитет за организиране на подписка за дисциплинарни производства с последващо наказание включително и отстраняване от длъжност на общински служители в Дирекция „Инвестиционна политика и устройство на територията” инж. Анна Колева и всички останали общински служители като нея, които се ползват от закрилата на държавен служител, респективно общински служител и подготвят материали с невярна информация, подвеждаща държавен орган при  Община Асеновград.

Ани Шенкова

При организиране на подписката, гражданите възразяваха срещу бездействието на кмета, скрито зад писма, съставени от неговия служител, инж. Ана Колева, имащи за цел умишлено неконстатиране на факти и обстоятелства, касаещи незаконното строителство, каза Ани Шенкова, част от инициативния комитет на подписката. „Като член на инициативния комитет, при срещи с отделни граждани констатирах общи проблеми, които налагат да задам следните въпроси към ОбС Асеновград:  Има ли в ОбС приета Програма за ефективен контрол на действията на общинската администрация при взаимоотношенията с граждани? Има ли разписани процедури за административни производства срещу издаване на определени удостоверения в изпълнение на разпорежданията на специализираните закони, в т.ч. ЗУТ по реда на АПК? Има ли създадена система за контрол от страна на ОбС върху действията на зам.-кметове – дали не превишават правата си? Кога и на коя сесия е отчетено изпълнението на Програмата за ефективен контрол на действията на общинска администрация при взаимоотношенията си с гражданите и какви последващи мерки са предприети?“

Тя се обърна и с въпрос към самата общинска служителка Ана Колева, служител в Дирекция „Инвестиционна политика и устройство на територията”, дали притежава нужната професионална квалификация да контролира и удостоверява дали конкретен строеж запазва самостоятелната си функция като обект по смисъла на ЗУТ в случаи, че части от него функционално са присъединени към друг строеж? Притежава ли нужния ценз да установява наличието на самостоятелни обекти в конкретния строеж при липсата на строителни книжа?

За определеното ми по регламент изказване от 3 минути е невъзможно да изброя множеството нарушения, извършени от инж. Ана Колева и другите служители на общинска администрация, каза още Шенкова. Само ще заявя, че след подадена от съпруга ми Тъжба до прокуратурата, има образувано досъдебно производство по чл. 308 ал. 1 на НК за престъпления на Ана Колева и страши юрист Марияна Петрова.

Искам от Община Асеновград да ни бъдат предоставени всички съдебни дела за изминалите 5 години, които Общината е загубила по вина на Ана Колева, заради документи, констативни актове по чл 225 ал.1, каза Иван Гологанов, член на инициативния комитет.

Иван Гологанов

„Инициативата да се създаде тази подписка срещу инж. Ана Колева е една съвкупност от всички нейни безсмислени, изключително некомпетентни, лъжливи проверки, както и отговори на сигнали и жалби, които в цялост подвеждат органите на местното самоуправление в лицето на всички досегашни кметове, зам.-кметове, служители на РДНСК Пловдив, които са идвали на проверки,  нас – гражданите, но и всички други служители, които се подписват за достоверността на издадените от името на Общината документи. Всички изготвени от инж. Ана Колева.“ коментира Дионис Минцев.

Дионис Минцев

Като пример Минцев посочва строеж на асеновградската улица „Крива”, 32 в кв, Метоха, който Върховен Административен съд е определил като незаконосъобразен, но според инж. Ана Колева е законен и се изпълнява без отклонение от одобрените строителни книжа. Резултатът, каза още Минцев, е две спечелени от него дела и разноски за Общината в размер над 7000 лв.

„Този общински служител съзнателно и целенасочено укрива информация, която е от съществено значение. Срещу нея има висяща прокурорска преписка пред Районна Прокуратура Пловдив, Териториално отделение Асеновград, по която има образувано досъдебно производство от 2018 г. именно за неизпълнение на служебни задължения и издаване на документи с невярно съдържание.“, каза още Минцев.

Инициативният комитет поиска от управата отговори на въпросите дали Ана Колева и останалите, които са съгласували нейните писма и подвеждащи отговори по подадени от гражданите жалби, ще бъдат отстранени от длъжност, както и кога ще бъдат съборени незаконните строежи и за чия сметка ще стане това.

Дали въпросите им ще получат отговор, обаче, предстои да разберем.