Какво е Коледа без дъхавите канелено-джиндифилови сладки и курабийки, оцветени или не с пъстра глазура? Наближи ли Рождество, почти във всеки дом приготовленията за коледната трапеза трескаво започват, но каквото и меню да бъде подбрано за семейството и гостите за празника, коледните джинджифилови сладкиши неизменно присъстват на масата.
Празничните медени изкушения могат да имат най-различни форми – мечета, елхички, сърца и еленчета. Могат да са слепени с мармалад или сладко, поръсени с шоколадови пръчици, кокосови стърготини или захар на кристали. Могат да са украсени с фини дантели от бяла глазура или потопени в шоколад. Вариантите са толкова, колкото е богато и въображението на всеки, а крайният резултат винаги е вкусен и забавен.
Смята се, че традицията повелява меденките за Коледа да се правят седмица преди празниците, за да могат добре да омекнат и всичките им съставки да имат достатъчно време да развият своя потенциал. Приготвени, изпечени и украсени, те могат да се съхраняват в кутия или торбичка до идването на Коледа.
За да си направите прочутите джинджифилови медени човечета, или мечета, или пък всякакви други форми коледни сладки, може да опитате следната рецепта:
За 8 порции медени сладки ще са ви нужни ето тези продукти:
- брашно – 2 1/2 ч.ч.
- масло – 1/2 ч.ч. краве
- мед – 2/3 ч.ч.
- яйца – 1 брой
- сода бикарбонат – 1/2 ч.л.
- джинджифил – 1 ч.л.
- канела – 1/2 ч.л.
- бакпулвер – 1 ч.л.
ЗА РОЯЛ АЙСИНГ
- пудра захар – 200 г
- белтъци – 1 бр.
- лимонов сок – 2 ч.л.
Разтапяте маслото и меда в подходящ съд на водна баня. Докато се разтопят, пресявате брашното, заедно с бакпулвера, содата, джинджифила и канелата.
Към охладеното масло и мед прибавяте яйце и всичко разбърквате сместа. Брашното се прибавя постепенно, като бъркането не спира. Ако е необходимо, добавяте още брашно. Целта е да получите меко маслено тесто.
Полученото тесто разточвате върху набрашнена повърхност на кора, дебела 3-4 мм. С помощта на формички изрязвате желаните фигурки.
Тестените фигурки подреждатет в тава, дъното на която е покрито с хартия за печене или с много малко мазнина. Сладките се пекат в предварително загрята фурна на 180 градуса, за около 10-15 мин. (според фурната), докато придобият приятен кафеникав загар.
Изстинат ли, джинджифиловите сладкиши се украсяват с бяла захарна глазура (роял айсинг). Тя, разбира се, освен бяла, може да бъде и оцветена с различни по цвят сладкарски бои. За да си приготвите глазурата, трябва да разбиете добре белтъка в купа, така че да започне да става на пяна. След това прибавяте с лъжица пудра захар, докато сместта поеме цялата захар. Докато бъркате прибавяте и лимоновия сок.
След това е време за украсата.