Пловдивска Света Митрополия обяви ясно и категорично своята позиция относно изгарянето на покойници в пловдивския крематориум и в крематориумите по принцип, като реакция срещу каноничната концепция за тленността.
Ето какво пише на сайта на Митрополията: „Пловдивска Света Митрополия организира в храмовете на град Пловдив подписка срещу експлоатацията на крематориуми и изгарянето на човеци на територията на град Пловдив.“
В Пловдив от няколко години функционира един крематориум, който се намира до гробищния парк на Рогошко шосе. Неговият капацитет принципно е 1500-3000 кремации годишно. Процесът на изгаряне на тяло е около 70 минути, при температура 800°-1000°С, след което костите се охлаждат и се смилат, а прахът (тленните останки) се запечатват в урна.
Темата с изграждането на крематориум на територията на Пловдив и областта не е нова. Преди около 5 години обект на протести, обществено обсъждане и гражданско несъгласие, с подкрепата на Църквата, бе намерението на частна фирма за траурни дейности да строи инсинератор за изгаряне на човешки останки на свой терен край завод „Агрия“. Тогава жители на Куклен, заедно с Църквата бяха готови да блокират пътища за да спрат строежа на инсинератора. На общественото обсъждане присъства и пловдивският митрополит Николай, който определи като богохулно и душегубно изграждането на крематориума. Силният обществен натиск на жителите на Куклен, заедно с подкрепата на Митрополията и с несъгласието и на мюсюлманската общност, отказа инвеститорът и проектът бе оттеглен.