Радио
Радио

Точно преди 75 години, на 13 февруари, през далечната 1946-а година, за пръв път „гласът“ на Обединените нации прозвучава в ефира на радиото на ООН. Затова и към днешна дата, по инициатива на ЮНЕСКО, датата е приета и се отбелязва в цял свят като Деня на радиото.

Световният ден на радиото започва да се чества официално през 2012 г., след декларация на Генералната конференция на ЮНЕСКО. По-късно е обявен като Международен ден от Общото събрание на Организацията на обединените нации.

Световният ден на радиото цели повишаване информираността за значението на радиото като медия.

Първата и най-стара електронна медия – радиото, въпреки интернет и всички нови видове осведомителни средства, все още не губи позициите си, тъй като 85% от хората в България слушат радио. Това сочат проучванията на специалистите.

Радиото е неизменен спътник на всеки един от нас, с който се осведомяваме, общуваме, забавляваме се, на когото обществото се доверява и винаги излъчва най-бързо и в реално време. Независимо дали го слушаме в колата, докато отиваме на работа, дали го слушаме през компютъра или телефона си, то е винаги с нас. Прави по-приятно чакането, попаднем ли в трафик, можем да се осведомим за последните събития докато шофираме, без да се налага да скролваме от телефона, да слушаме дискусии с интересни събеседници, без да се налага да отклоняваме внимание към екран. Не на последно място – радиото е една от малкото безплатни за потребителите медии.