Националната и социална кампания „Пази детето в интернет” посети Асеновград. Това стана възможно със съдействието на Центъра за обществена подкрепа в града. Нарастващата зависимост от съвременните технологии и активното им използване в ежедневието ни поставят въпроса за сигурността в интернет с висок приоритет. Вече 15 години кампанията „Пази детето в интернет“, чрез организирането на различни инициативи, се грижи за децата на България. „Центърът за обществена подкрепа в града ни реши да инициира тази кампания, защото считаме, че това е един от наболелите проблеми сред младото и подрастващо поколение. Децата от 5-ти до 7-ми клас са една от най-уязвимите групи, които са и едни от най-активните потребители на интернет. Целта е децата да получат повече информираност, как да се предпазват, целим превенция на кибертормоза и опасностите в пространството. Поканихме деца от училищата в града ни, включиха се шест училища.
Децата са от 5-ти ди 7-ми клас и са тук с техните учители“ – това обясни за ТВ САТ КОМ Мария Митева, дирекор на ЦОП – Асеновград. Лектор на събитието беше Явор Колев, който бе дългогодишен ръководител на отдел “Киберпрестъпност“ в ГДБОП, един от най-големите специалисти по киберсигурност и основен двигател на кампанията „Пази детето в мен“. Целта на кампанията е да посети всички училища на България и да се срещне с всички деца и всички родители, за да им обърне внимание на опасностите, които се крият в интернет пространството. Според доклад от миналата година за организираната киберпрестърност, престъпленията в киберпространството са се увеличили за двете години на пандемията с 300%, в това число и престъпленията срещу деца.
В първият етап на кампанията, който беше от януари до края на юни-края на учебната година, сме се срещнали с над 100 000 деца, родители учители, където сме изнасяли такива открити уроци за опасностите в интернет и как децата да се предпазват, така че да не стават жертви на кеберпрестъпление – това каза Явор Колев в интервю за ТВ САТ КОМ. От лекцията в Асеновград деца, учители и другите посетители на събитието се запознаха с едно от най-популярните и често срещаните престъпления в интернет – сексуалното изнудване. Мотивите за него са два. Единият е неправомерно придобиване на финансов ресурс, а другият сексуални насилници – педофили, които изнудват децата да им предоставят все повече сексуални материали – снимки и клипове, и последствие да ги принудят да излязат на улицата, където да се срещнат на живо с тях и да ги насилят. Това обясни още Явор Колев.
Той предупреди, че децата трябва да бъдат много внимателни, когато сърфират в интернет пространството и приемат покани за приятелство в различните социални мрежи, защото не винаги този, който им изпраща поканата и има снимка на дете, наистина е дете. Когато не познават човека отсреща не трябва да приемат покани за приятелство и да водят комуникация, както и не трябва да дават информация за това, къде живеят и къде учат, защото това е много опасно, съветва още Явор Колев. В лекцията в Асеновград подробно бе разгледан профила на насилника и този на детето, което става жертва и какви грешки допуска. Обсъдено беше и как трябва да се реагира, когато детето влезе в спомената по-горе комуникация. „Разбира се, родителите са първият филтър на престъпността. Те трябва да са наясно, какво прави детето им в интернет. Още в съвсем ранна детска възраст е необходимо да сърфират заедно, да посещават определените сайтове, да се говори на детето къде са местата, където има неподходящо съдържание, които не трябва да бъдат посещавани. Ако сме внимателни няма опасност да станем жертви на киберпрестъпление“, категоричен е Явор Колев.
Репортаж от събитието можете да видите тук https://tvsat.bg/shows/dnevnik/dnevnik-28-10-2022/