Под 100 хиляди души гласуваха на територията на област Пловдив на изборите вчера, от имащите право на това близо 300 хиляди избиратели. Това означава, че избирателната активност в областта, подобно на тази общо за страната, е 33%.
288 995 е броят на избирателите в общините на територията на област Пловдив на тези избори за народни представители. Малко преди обяд, от всички тях по-малко от 9% бяха упражнили правото си на глас. В община Асеновград този процент бе малко по-висок – близо 11%. Посещавайки част от секциите в града в сутрешните часове виждаме, че интереса към гласуването не е много висок, но пък тези, които бяха дошли до урните, са убедени, че това е техен дълг. Един от тях е 96-годишният Стойне Иванов. Той се придвижва с помощта на бастун, но това не го спря да пусне гласа си, въпреки че секцията му не бе на особено достъпно място за трудноподвижни хора.
Сред секциите в града с традиционно висока избирателна активност, или поне по-висока от средната за общината, са тези в ОУ „Никола Вапцаров“. Когато нашият екип пристигна тук действително имаше доста хора пред секциите, но минути по-късно коридорите се поизпразниха, а малкото останали избиратели не пожелаха да отговорят на стандартните въпроси – защо гласуват и какво ги е мотивирало да дойдат до секциите в неделя.
Иначе изборният ден в областта стартира нормално, той бе открит без проблеми във всички секции, съобщиха още в ранните часове на деня, както от Районната избирателна комисия – РИК 17, така и от МВР-Пловдив. Органите на реда припомниха, че при тях могат да се подават сигнали, свързани с нарушения на изборния процес. Подобни сигнали приемаха и Районните избирателни комисии. Но този път те не бяха много, липсваха и такива за разлепени агитационни материали в близост до избирателните секции, въпреки че забелязахме не малко плакати в нарушение. Подобен случай пред секциите в с. Мулдава породи напрежение. До спор се стигна между представители на „ДПС-Ново начало“ и „Алианс за права и свободи“. На място пристигна и Рамадан Аталай, който не пожела да коментира пред нашата камера, но Сафет Карагеренов от „ДПС – Ново начало“ заяви, че засега проблемите са най-вече заради разлепените плакати, което според него е нещо нормално по време на избори. Всъщност плакатите бяха поставени непосредствено пред секциите в селото – на стълбове и на вратата на училището, където бяха разкрити двете СИК. От „ДПС-Ново начало“ посочиха, че не разбират защо се късат номерата на агитационните материали и са подадени сигнали в тази връзка.
А настроението сред жителите на селото в Мулдава бе добро в изборния ден. Пред един от магазините срещаме няколко мъже на раздумка в топлия и слънчев неделен ден, които заявиха, че вече са гласували и винаги са упражнявали правото си на глас през годините.
В крайна сметка изборният ден в пловдивско приключи малко след 20 ч. с около 97 хиляди души гласували или 33% от имащите това право.