Градското културно наследство на Пловдив ще се представя пред зрящи и незрящи от младежи, които ще бъдат подготвени да реализират 3 интерактивни маршрута на 3-и, 13-и и 18-и юни. Информацията бе оповестена днес по време на пресконференция за представяне на проекта „Усети града – подготовка на водачи и реализиране на интерактивен маршрут”, финансиран от Община Пловдив, Дирекция „Култура и културно наследство”. Организиратор на инициативата е Асоциация за култура, етнология и антропология „Медиатор”, която работи в партньорство с Философско-историческия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и с Националния център за рехабилитация на слепи – гр. Пловдив.

Участниците в трите интерактивни мартрута през м. юни ще бъдат предварително подготвени по време на специализирано обучение за водачи, което ще се проведе от 31 май до 2 юни включително в сградата на Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ на ул. „Костаки Пеев“ №21. Бъдещите водачи ще бъдат ангажирани с проблемите за достъпа на хора със зрителни затруднения до градското културно наследство на Пловдив. Желаещите да се включат в обучението, могат да се запишат за него до 29 май, понеделник, на следния линк: https://goo.gl/forms/n0uwpQAPfIRDVbdc2

В обучителната програма са предвидени и лекционни, и практически занимания. Членове на Националния център за рехабилитация на слепи – Пловдив също ще се включат в обучението, за да дадат насоки за работата с незрящи, обясни Галина Петрова, експерт от НЦРС.

Възможностите за включване на интерактивните обиколки в туристическите маршрути на Община Пловдив коментира Гено Дойков, специалист „Маркетинг и реклама на дестинацията“ от Общинско предприятие „Туризъм“.