Все още няма записали се като доброволци в отрядите за гасене на пожари и помощ при бедствия и аварии, които набира община Асеновград. Акцията върви от миналата година, но към момента в община Асеновград заинтересоваността от страна на гражданите към нея е изключително ниска. Недостигът на обучени хора е един от най-острите проблеми при гасенето на пожарите и реакцията при бедствия и това е и причината за промените в Закона за защита при бедствия. С тези промени вече има законова база за изграждане на доброволните формирования. В началото на септември миналата година влезе в сила специална наредба на вътрешния министър Цветан Цветанов, свързана с реда за създаване, поддържане и водене на регистър на доброволните формирования. Доброволните отряди ще станат част от Единната спасителна система, която включва службите на МВР, представители на министерства и ведомства и местната власт, които са ангажирани с предотвратяването и овладяването на бедствия и пожари и с ликвидирането на последиците от тях. Именно към общините ще бъдат създадени формированията, а кметът ще бъде работодател на доброволците и ще сключва с тях граждански договор.
Участието в акции ще се заплаща, а времето ще се смята за трудов стаж, предвижда още новата наредба. Възнаграждението ще е почасово и ще е процент от минималната работна заплата. С новата наредба се регламентира как доброволците могат да кандидатстват, да се обучат и да се включат в такива мероприятия, както и условията и реда за получаване на възнаграждения от доброволците и организиране на дейността им.
Няма ограничения за възрастта и професиите за доброволците. Тяхната дейност няма да е свързана само с ликвидиране на произшествия, гасене на пожари, спасяване и издирване. Те ще имат ангажимент и към следене на случващите се събития.
Например ще наблюдават дигите и нивото на реките в зависимост от нуждата на общините и ще предупреждават за евентуална опасност.
С такива задачи могат да бъдат натоварени и пенсионери, които искат да станат част от отряда.
Комисия от експерти от всички ведомства ще прави подбор на кандидатите. В нея задължително ще има представител на пожарната. В комисията ще участват специалисти в зависимост от дейностите, които ще изпълняват доброволците. Те могат да избират между гасене на пожари, издирване и спасяване, неотложни възстановителни работи или първа долекарска помощ. Може обаче да посочат и други.
Одобрените от комисията кандидати ще бъдат обучени в зависимост от задачите, които ще изпълняват. За целта преподаватели от Академията на МВР ще разработят специални програми, които ще се съгласуват с експерти от пожарната. Специалисти от МВР, Министерството на здравеопазването, БЧК и др. пък ще изнасят лекции на доброволците на място. Районните инспектори от пожарната ще разясняват какви мерки се предприемат при дадена ситуация. От БЧК пък ще организират курсове за оказване на долекарска помощ.
След завършване на първоначалния курс на обучение на всеки доброволец ще се издава карта, с която той ще се легитимира при изпълнение на задълженията си. При гасене на пожари и спасителни дейности доброволецът ще има правата на полицаите,
пожарникарите и останалите спасители. Съгласно наредбата той ще има право да ползва водоизточници, да влиза в сгради, да ги руши и да променя движението, когато е необходимо.
Според новата наредба отрядите могат да се регистрират и като сдружения с нестопанска цел. По този начин те могат да бъдат спонсорирани от бизнеса по места.
При нужда от включване на доброволците в спасителни акции, потушаване на пожари или при извънредни ситуации кметът на общината е този, който може да вдигне под тревога местния отряд. В общините ще има регистър на доброволците и дежурният в общинската администрация без проблем ще може да се свърже с всеки по телефона.
В наредбата не е предвиден норматив за колко време доброволците трябва да се отзоват при нужда, още повече че те не са професионалисти като пожарникарите и спасителите.Само при сериозни здравословни проблеми доброволецът може да откаже да изпълнява поставените задачи. За системно неизпълнение обаче договорът ще се прекратява, пише още в проекта на наредбата. Там обаче са предвидени и стимули за доброволците. Те имат право да получават дърва за огрев и могат да бъдат освободени от заплащането на местни данъци и такси или да ги плащат с намаление.