Какви ще са ползите и какви загубите за хората от изграждането на АЕЦ „Белене”, обясни на асеновградчани бившият директор на АЕЦ Козлодуй инж. Йордан Костадинов. Целта на тази среща беше, както и инж. Костадинов поясни, да се внесе повече яснота по казуса АЕЦ „Белене”, защото ако гражданите знаят повече за ядрената енергетика, ще могат да вземат информирано решение дали и как да гласуват на националния референдум на 27 януари.
Един от най- коментираните въпроси около АЕЦ „Белене” си остава осигуряването на сигурността и безопасността на хората, живеещи в район около атомна електроцентрала. Относно безопасността на електроцентралата инж. Костадинов беше категоричен, че проектът е оценен с най-високото ниво за безопасност – 3+. Той също обясни на аудиторията, че при строителство на нова ядрена електроцентрала, оборудването основно е руско, автоматиката най- често немска, а комуникацията или американска, или френска. Това важи и за АЕЦ „Белене”, където основен изпълнител е руската страна, а подизпълнители са френска и немска компания, каза още инж. Костадинов.
В документа за съгласие между Русия и България за изграждането на АЕЦ „Белене” е записана цената 3 997 260 000 евро. При водените разговори е прието от започването на строителството на централата до нейното предаване до ключ да се платят около 6 300 000 000 евро. Ще са необходими и още 1 млрд. евро за неща, които трябва да се направят в енергийната система. Излиза, че АЕЦ „Белене” ще струва 15 млрд. лв. и това е нейната реална цена, коментира Костадинов. При средна цена 15 ст./кВч централата ще се изплати за 11 години. През останалите 49 години тя ще носи само ползи – цялостната печалба от нея ще бъде 300-400 млрд. лв., изтъкна Костадинов.
Площадката на бъдещата АЕЦ е лицензирана, а готовността на проекта е 97%. Досега от българска страна за централата са изразходвани 1 600 000 000 лв. Важно е да се знае, коментира инж. Йордан Костадинов, че споразуменията между НЕК и „Атомстройекспорт“ не са прекратени и ако има някакви неустойки, щем не щем, ще ги плащаме. Изминаха вече осем години и проектът е почти одобрен от Агенцията по атомно регулиране и сега сме на една крачка от изливането на бетона на АЕЦ „Белене”, каза още той.
В момента произвежданата електроенергия от АЕЦ „Козлодуй” е 35 процента при производствена цена 45 лв. за мегават, от ТЕЦ „Марица-изток 2” – 62 лв., от ТЕЦ „Марица-изток 1” и ТЕЦ „Марица-изток 3” – 134 лв., от вятърните – 170 лв., от слънчевите – от 240 до 500 лв., обясни инж. Йордан Костадинов. Ясно за всички е, че ако я няма АЕЦ „Козлодуй”, битовите потребители ще плащат по 30-40 ст./кВч вместо сегашните 18 ст./кВч, каза Костадинов. На базата на тази информация всеки трябва сам да прецени дали има полза от ядрена електроцентрала, каза в заключение инж. Йордан Костадинов.