Днес България отбеляза съдбовния за страната ни 9- ти септември. През 1944 г. от бикновена дата тя се превръща в повратен момент за историята на българския народ. Към днешна дата все още не е постигнат консенсус сред изследователите и обществото и няма единодушно мнение какво точно се е случило тогава. Някои смятат, че събитията от 9- ти септември са комунистически преврат. Други го определят като социалистическа революция.
   А каквавсъщност е истинската историческа гледна точка, без да се политизира датата, за ТВ САТ КОМ разказа Иван Дуков- директор на историческия музей в Асеновград. Той разкри пред нашата камера, че събитията са започнали още на 9- ти септември рано сутринта. Тогава, в условията на започнала съветска окупация, офицери лоялни към политическия кръг „Звено“, превземат ключови пунктове в София- Министерство на войната, Министерство на вътрешните работи, пощата, телеграфа, радиото, гарата и други. След София, в Пловдив, Пернишко, Шумен и Хасково също е имало инвазии.
   В отговор партизаните организират „кървава баня“. Избити са 7 офицери, командващи 2- ри артилерийски полк, начело с командира на гарнизона в града- полковник Маринов. На 10- ти септември полицията е ликвидирана и на нейно място е създадена народна милиция, съставена най- вече от доскорошни партизани. От затворите са освободени 8 130 политически затворници. Разпускат се и концентрационните лагери.
   След 9- ти септември българската армия е включена в състава на III- ти Украински фронт и дава десетки хиляди убити и ранени в действията срещу германската армия. На България не е признат статут на съвоюваща страна, но е разрешено да запази освободената през 1940 г. Южна Добруджа.

 

 

 

Репортер: Атанаска Маркова