Юбилейната годишнина ще бъде отбелязана на 18 януари с шествие, което ще започне в 11:45 ч.от центъра на града. Шествието ще бъде водено от войници от военно формирование 24 490 и представителен духов оркестър на ВВС, граждани, представители на Общината и ученици.То ще премине по улиците на града – от центъра до паметника на ген. Виктор Дандевил.

Поклонението ще започне в 12:00 ч. В програмата ще вземат участие ученици от асеновградското ОУ ”Ангел Кънчев” и военослужещи от под. 24 490. Специално участие ще вземе Национално дружество „Традиция“ – Пловдив.

В 17:30 ч. в Историческия музей ще бъде открита тематична изложба.

В навечерието на празника (на 17 януари) събитието ще бъде отбелязано и с програма в читалище „Родолюбие“.

Денят 18-ти януари е изключително значим за асеновградчани като ден за национално и духовно освобождение, ден, даващ възможността на всеки един човек да признае открито българската си принадлежност, каза за ТВ САТ КОМ директорът на Исторически музей – Асеновград Иван Дуков. Този съдбовен за града ден е съвпадал с честването по стар стил на големия християнски празник Богоявление и затова освободителите са били посрещнати с нестихващия камбанен звън на асеновградските православни храмове и с хоругвите от литийното богоявленско шествие в града. Генерал Виктор Дандевил и отряда му били приветствани от местното население с пити хляб, цветя и с много вълнение. И тъй като случилото се било на 6-ти януари по тогавашен църковен стил, то и улицата пред паметника на ген.Дандевил носи понастоящем името „6-ти януари”, уточни Ив. Дуков.

За генерал Виктор Дандевил се знае, че е роден през 1820 г. в Оренбург. В Руско-турската освободителна война взема участие като командващ Трета гвардейска дивизия от Западния отряд на ген. Гурко (23 000 войника и 150 оръдия). 
На 4-5/16-17 януари 1878 г. при село Брестник войните на генерал-майор Дандевил и генерал-майор Даниил Краснов нанасят последното поражение на Сюлейман паша, след което неговия корпус се разпада като организирана бойна сила. Отрядът участва в освобождаването последователно на Пловдив и Асеновград. В нея служи и неговият син капитан Дандевил, командир на Срелкови батальон. За проявена храброст и командирско умение генерал-майор Дандевил е награден с Орден „Свети Георги“ IV и III ст. Повишен е във военно звание генерал-лейтенант. 
Паметникът му в Асеновград се издига близо до мястото, където в далечната 1878 година е бил посрещнат от местното население на Асеновград като освободител.