Трети март трябва да е българският Ден на благодарността, каза в обръщението си кметът. Ден за изказване на благодарност към загиналите за нашата свобода.
Националният празник 3 март и 141-та годишнина от Освобождението на България от Османско иго, отбеляза днес Асеновград, с тържествена програма. Тя започна с панихида за загиналите на бойните полета за българската свобода, воини. Асеновградски свещеници отслужиха заупокойна панихида пред паметника на пряпоршчкик Вишняков, който се намира в двора на храм „Св. Димитър”.
Прапоршчик Георгий Василиевич Вишняков, от 121-ви Пензенски полк е убит на 11 май 1878 г. от башибозуци край с. Мостово, по време на т.н. Сенклеров бунт. Тогава бившият английски консул във Варна Сенклер вдига на бунт част от мюсюлманското население в Родопите. Към метежа се присъединяват остатъци от турските войски и черкезки банди. Сенклер цели да дискредитира пред западната общественост освободителната мисия на Русия и да предизвика оставането на Хасковско и Харманлийско в османските граници, а те според Санстефанският договор остават в българските гранични предели. Въстанието е потушено от руските сили и с активната подкрепа на родопските българи, сред които с четата си се отличава войвода Петко Киряков (кап. Петко войвода). По време на този бунт загива и прапорщчик Вишняков. Първоначално погребан в двора на църква „Св. Атанас“ в с. Горнослав, по-късно тленните му останки са пренесени в двора на църквата „Св. Димитър“ в Асеновград.
Пред надгробния му паметник цветя и венци в знак на преклонение, поднесоха кметът на община асеновград, д-р Емил Караиванов, председателят на Обс Асеновград Драгомир Георгиев, депутатите д-р Христо Грудев и Манол Генов, политици, командирът на военното поделение 24490 в Асеновград и много граждани.
Честването на празника продължи на площад „Акад. Николай Хайтов” с приемане на строя на Военно формирование 24490 от командир полк. Лъчезар Мишев и тържествения ритуал по вдигане на знамето.
Слово за празника произнесе кмета на община Асеновград д-р Емил Караиванов. Трети март трябва да е българският Ден на благодарността, каза в обръщението си кметът. Ден за изказване на благодарност към загиналите за нашата свобода.
Прочетен бе и поздравителен адрес от кмета на побратименият с Асеновград руски град Старий Оскол, адресиран до кмета д-р Емил Караиванов и асеновгградчани.
Празникът продължи с концерт на група „Епизод”, която изпълни обичани патриотични песни по техен аранжимент и по текстове на Ботев, Вазов, Стамболов, рок кавъри на народни песни и др.. В концерта се включи и 13 годишната Виктория Малинова, с която рокаджиите работят от 2015 г., а през 2017 г. издават заедно албума „Аз съм българче”.