Наредбата за приемане на ученици в първи клас на общинските училища на територията на град Асеновград определя реда и условията за записване на бъдещите първолаци. В нея се уточнява срокът, в който родителите могат да подадат съответните заявления – това може да бъде направено в периода от 1 април до 31 май. Което пък означава, че до края на този месец ще се извършва приемът на документи. За родителите трябва да е ясно, че ако все пак изпуснат определения срок, могат да представят своите заявления и след тази дата, като приемът тогава се осъществява в зависимост от свободните места в училището. Така в началото на месец юни всяко учебно заведение изнася списъците с приетите първокласници и след това се обявяват незаетите места за второ класиране.
От СУ „Княз Борис”I ни информираха, че при тях вече тече усилено записване на първолаци за новата учебна година. До момента подадените заявления са около 30. От учебното заведение заявиха, че трябва да се сформират 2 паралелки с максимален брой ученици 48, каквато е практиката през последните години.
Важно е да се отбележи още, че родители, които са подали заявление за кандидатстване за прием в първи класна децата си в повече от едно училище, задължително посочват това, като в заявлението подреждат училищата по реда на желанието.
При по-голям брой кандидати, спрямо наличните свободни места за определено училище класирането на се извършва съобразно подадената от родителите информация, по утвърденитекритерии. До тях обаче рядко се прибягва в нашата Община, тъй като обикновено желаещите да бъдат записани в първи клас отговарят на определената бройка. Все пак да споменем, че с предимство и повече точки са деца със специални образователни потребности, с увреждания или тежки хронични заболявания и др. Ето и критериите със съответните точки:
При приема на деца в първи клас с предимство са:
1. Деца със специални образователни потребности – 4 т.
2. Деца, чиито брат (сестра) е ученик в същото училище – 3т.
3. Деца кръгли сираци и деца с един родител – 2 т.
4. Деца с увреждания над 50% и/или деца с тежки хронични заболявания, посочени в Приложение № 5 към чл.21, т.7 от Наредба № 19 за експертиза за инвалидност на децата до 16-годишна възраст – 4 т.
5. Постоянен или настоящ адрес на територията на общината на поне единия от родителите/настойниците/ и местоживеене в близост до училището – 3 т.
Класирането се извършва по низходящ ред в зависимост от събраните точки. Общият брой точки е сбор от точките по отделните критерии