„Ще се опитаме да постигнем социално облекчение за гражданите, като прехвърлим около 180 00 лева от общия бюджет на община Асеновград към този, за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъци.“ Това съобщи кметът на град доктор Христо Грудев по повод увеличаване таксата за битови отпадъци.
Увеличение на такса битови отпадъци предстои с приемането на бюджет 2020 и за Община Асеновград. Причината е повишаване цената на тон депониран отпадък, която влиза в сила за цялата страна от първия ден на януари. От Нова година цената от 57 лева за 2019 г. се увеличава на 95 лева за тон. Защо се вдига промилът, обясни подробно кметът д-р Христо Грудев.
Вдигането на промила не засяга само нашата община, а цялата страна, каза кметът. И причината за това не е работата на сегашната администрация, а това, че има голяма финансов недостиг. От 2017 г., когато 1 тон депониран отпадък е струвал на Общината 40 лв., до 2020 г., когато един тон ще струва 95 лв. имаме близо 66% увеличение. При това увеличение при нас се получава 990 000 лв. недофинансиране, поясни той.
В зависимост от това колко тона отпадък е бил депониран, всеки месец общината внася сумата по сметка в РИОСВ. Тези пари се събират и могат да се ползват за подобряване работата на депото или за сметосъбирането и сметоизвозването.
През 2017 г. тон депониран отпадък е струвал 40 лв.
През 2018 – 45 лв.
През 2019 г става 57 лв.
За 2020 г. става 95 лева на тон. А ние депонираме близо 25 000 тона битов отпадък, каза д-р Грудев.
Целите на държавата ни като членка в ЕС е от 100 кг. отпадък 50 да бъдат върнати в промишлеността и енергетиката. Става дума за рециклируемите пластмаса, желязо, стъкло, картон и биоразградимите отпадъци, които се ползват за торове и в енергетиката. Идеята е да не бъдат загробвани или да стоят на открито, а да бъдат използвани за други полезни цели. Европа задължава държавата, държавата – общините.
Ако нашата Община беше направила две съоръжения за компостираща и сепарираща инсталация, тогава тази сума от 95 лв., колкото ще е тон депониран отпадък от 2020 г., щеше да намалее с 50%., категоричен бе кметът. Това сме пропуснали. Има общини, които са ги изградили, сега за тях това увеличение няма да влезе в сила.
Изградим ли ги, РИОСВ признае ли ги за действащи, тогава тези цифри ще спаднат с 50%. Но до тогава промилът ще струва 95 лв.. Предприели сме действия това нещо да се случи. Може би след 2-3 години, но ще стане.
Именно в тези близо 66% увеличение за една година при нас се получава недофинансиране от близо милион (990 000 лв.) т.е. ние имаме 1 млн. лв. по-малко средства за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране. АКо го разделим в месеци ще излезе, че близо половин година (4-5 месеца) няма да можем да сметосъбираме и сметоизвозваме. Затова ние вдигаме промила на 4,2 за гражданите и 8,3 за фирмите. Това предлагаме в момента. За сравнение примерно Димитровград – там промилът за физически лица е 5,5, а за фирми е 9 на тон. В Първомай- за физически лица е 7,5, за фирми 13,3 на тон. Карлово – за физически лица е 4,1 , а за фирми 13. Не е драстично спрямо другите общини, но трябва да стане. Дори и с вдигане на промила с 4,2 и 8,3 пак се получва един недобор от 180 000 лв., който ще се дофинансира от общинския бюджет, за да можем да излезем на нула и да имаме ефективно сметосъбиране, сметоизвозване и депониране при тези условия – 95 лв. на тон депониран отпадък. Ще прехвърлим от бюджета на общината към бюджета за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране. Въпреки, че с тези 180 000 лв. можеше да направим тротоари, детски площадки и др. съоръжения, ще направим нещо социално поносимо за жителите.
Ако Общината беше реагирала своевременно и тези инсталации бяха изградени, нямаше да се стигне до тук. Щяхме да работим примерно на 50%. Държавата е принуждавала общините с постоянно вдигане ежегодно на тон депониран отпадък за да се постигне целта 50% от отпадъка да се върне в промишлеността.
Кандидатствали сме по оперативна програма за финансиране изграждането на двете инсталации, чисто технологично това може да се случи в рамките на две – три години. Постигнем ли това, ще има намаляване на промила с 50%.
Предложението за увеличаването на промила е качено на сайта на Община Асеновград за публично обсъждане, каза д-р Грудев, като най-вероятно или на 27-ми или на 30-ти декември ще разгледаме увеличението на промила на извънредна сесия, за да можем следващата година да работим нормално.