Осем дни преди Великден в България се празнува Лазаровден. Той се пада винаги в събота. Тази година празникът бе отбелязан днес, 27-ми април. В народната традиция Лазаровден е символ на възраждането на природата за нов живот.
Лазар на иврит e Елеазар, което в буквален превод означава „Бог ми помага“. Името символизира още здраве и дълголетие. Според „Библията“ Лазар и Исус Христос били близки приятели. Когато Исус научава, че Лазар е починал, се отклонява от пътя си към Йерусалим, посещава дома му и 4 дни след смъртта му го възкресява с думите: „Лазаре, стани!“. След това Лазар живее още 30 години. Но през 37-38-ма година е принуден, заради религиозните преследвания над първите християни, да напусне Юдея и се преселва на остров Кипър. Тогава е на 35-годишна възраст. През 45-та година апостолите Павел и Варнава го обявяват за първия епископ на Китион (дн. Ларнака), епископ на Кипър. Лазар остава там 18 години и умира през 63-та година. Характерен обичай на Лазаровден е Лазаруването. Според българските народни традиции, момичета във възраст за омъжване стават лазарки, обикалят домовете на хората, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и благоденствие. Стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и тематични подаръчета. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова и този красив пролетен празник се е очаквал с вълнение от всички, особено от момите. Днес традициите са малко променени и лазарки стават и малки момиченца, облечени в български народни носии. Една от песните, които се пеят според обичая на този ден е:
Тук сме чули, разбрали, Лазаре,
че има ерген и мома, Лазаре,
я ергена женете, Лазаре,
я момата годете, Лазаре… Традицията бе спазена и в част от населените места на асеновградска община. Рано сутринта момичета, обличени в български народни носии обикаляха домовете на хората от селата Избеглии, Патриарх Евтимово, Златовръх, асеновградския квартал Горни Воден и други. Те пяха обредни лазарски песни и благославяха за здраве, щастие и благоденствие. На Лазаровден се подготвят венци от цветя за празника, който се отбелязва на следващия ден. В Асеновград утре, на 28-ми април -„Цветница“, ще има празнична програма. В 11:00 ч. пред НЧ „Родолюбие – 1873“ детски творчески формации ще изнесат празничен концерт. В 17:30 часа на неделния ден от Военния клуб в Асеновград ще стартира първата по рода си в Асеновград „Танцова фиеста“. В нея ще се включат 10 клуба от цялата община, които ще представят 17 танца + един общ финален. Планирано е танцовото шествие да премине през пешеходната зона в центъра на града, а кулминацията и същинският концерт ще се състоят на сцената на централния площад. Всеки може да се присъедини към танцовата фиеста.