„В териториалния обхват на РИОСВ – Пловдив попадат 17 общини с 201 населени места. Всички те са включени в плана за контролната дейност на екоинспекцията за 2025 година“. Това информират от Регионалната инспекция по околната среда и водите във връзка с почистването на нерегламентираните сметища и извършването на контролни проверки в т.нар. рискови зони, където обикновено се образуват незаконни сметища. Става ясно, че от началото на годината в екоинспекцията са постъпили над 400 сигнала и жалби за нерегламентирано струпани отпадъци в частни, общински, държавни и горски имоти, намиращи се в населени места на почти всички общини. Сред тези общини е и Асеновград. От РИОСВ дават пример именно с разчистеното наскоро сметище в близост до Пречиствателната станция в града.

Припомня се, че след отправеното предписание, с помощта на тежка техника и ръчен труд за 22 работни дни Общината успя да премахне 4500 тона битови, строителни и едрогабаритни отпадъци, незаконно струпани на площ от 125 дка. Днес ние отново направихме проверка на това проблемно място, което сега видимо е разчистено, но се забелязват и участъци, където отново започва да се трупа боклук.

Правейки кадрите, пристигна автомобил, чиято задна седалка бе препълнена с всевъзможни неща. Дали те бяха отпадък и дали собственикът им възнамеряваше да ги изхвърли тук или просто бе объркал пътя, не разбрахме, защото виждайки автомобила ни, той спря, обърна и си замина.

От РИОСВ посочват, че борбата с незаконните сметища изисква съвместни усилия на институциите, бизнеса и гражданите. „Необходимо е провеждането и на непрекъснати информационно-образователни кампании от страна на градоначалниците, насочени към местното население. Защото само чрез самосъзнание, активна ангажираност и спазване на екологичните норми можем да постигнем по-чиста и по-зелена околна среда“, казват от екоинспекцията, а ние ще допълним, че вероятно са необходими и повече контрол и налагане на санкции, тъй като явно не може да се разчита само на съвестта на гражданите.