АВТОР: ИРИНА ИВАНОВА
На Задушница отдаваме почит на починалите ни близки и роднини.Задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите.
Църковният календар е определил три на брой задушници.
Те винаги са в събота, тъй като това е денят, определен от църквата за ден на покойните. Тогава, както и всяка събота от годината, в църквите се прави богослужение с молитви за починалите.
Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, е една от трите най-големи. Отбелязва се винаги в първата събота преди Архангеловден.
Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ. Запалената свещ символизира нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите.
На Задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме гробовете, прекадяваме с тамян, украсяваме с цветя, преливаме с вино и вода. Тамянът е символ на чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия.
На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости.
Правят се и т. нар. раздавки, подавки за „Бог да прости”. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност може да се подаде, каквото раздаващият пожелае. Житото символизира възкресението, хляба и виното – за спомен на Христовата жертва за нас.
Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
На Задушница не се работи, не се пере, не се върши никаква домакинска работа.