Поради проточилата се процедура за избор на фирма за сметосъбиране и сметоизвозване по селата и ограничения финансов ресурс, през месец април се налага промяна на графика за извършване на тази услуга. Това заявяват от общинската администрация във връзка с намаляване кратността на извозването на битовия отпадък от селата. През настоящия месец това ще се извърши само веднъж. Как ще се справят живеещите в малките населени места и до какво ще доведе според кметовете тази промяна, провери наш екип.

Ясно е, че сметосъбирането по селата няма как да се извършва като кратност, както в градовете. Жителите на малките населени места не се и надяват отпадъците им да се събират всеки ден. Но не са и съгласни това да се прави веднъж месечно, а при настоящата ситуация в някои населени места се получава прозорец от 40 дни без вдигане на отпадъка. По принцип в повечето села кратността е два пъти на месец – не е много, споделят хората, но се справят със складирането на отпадъка в рамките на две седмици. Сега стана ясно, че договорът за сметосъбирането по селата е изтекъл. От Общината съобщиха, че тече обществена поръчка за избор на изпълнител с предмет: „Събиране и транспортиране на битови отпадъци от 28 населени места на територията на община Асеновград“. Към средата на месец март е подадена жалба към Комисията за защита на конкуренцията относно откриването на процедурата за възлагане на тази обществена поръчка. И така от общинската администрация съобщават на кметствата в населените места, че графикът им през април няма да може да бъде спазен и сметосъбиране ще се извърши само веднъж.  Сключен е договор извън обществената поръчка с цел селата все пак да не останат без сметосъбиране. Срещаме се с част от кметовете на асеновградските села, за да коментират създалата се ситуация. Те споделиха, че сега е най-неподходящото време от годината за промяна на графика – през април има много празници, времето се затопля и селата се пълнят с хора, съответно отпадъкът, който се изхвърля, става двоен. Опасенията са, че тази ситуация може да доведе до образуване на още повече нерегламентирани сметища. А поради липсата на договор със сметопочистваща фирма, и отстраняването на нерегламентираното замърсяване на този етап не може да се извършва.

В селата, където боклукът е вдигнат през изминалата седмица, засега е сравнително чисто и съдовете за отпадъци са до половината пълни, показа наша проверка. Но там, където сметосъбирането е извършено в началото на април, кошовете вече преливат. Жителите се оплакват, че тепърва ще посрещат гости в своите домове по повод предстоящите Великденски празници. Някои споделят, че част от хранителния отпадък се оползотворява от животните, които отглеждат. Не всяко домакинство по селата обаче отглежда домашни животни и храната, която остава в кошовете през лятото в продължение на седмици, се превръща в най-голям проблем.

А варианти за справяне с моментната ситуация, според кметовете и жителите на населените места в общината, има. Предлага се пренасочване на курсове от града, към малките населени места, поставяне на допълнителни съдове по селата и др. Иска се, отпадъкът да бъде събран поне още веднъж.

Иначе проверихме сайта на КЗК и установихме, че има решение, свързано с обжалването на поръчката. Към 10-ти април производството е прекратено, поради това, че жалбата е оттеглена в началото на месеца – около две седмици след подаването й. От Общината бе заявено, че се чака произнасянето на КЗК, за да бъдат предприети последващи действия. Така вероятно процедурата по избор на изпълнител за поръчката следва да бъде продължена.

 

Трябва да добавим още, че сметосъбирането и сметоизвозването не е единствената услуга, за която договорът е изтекъл. И за уличното осветление в момента тече процедура по провеждане на обществена поръчка за избор на изпълнител. Срокът за получаване на оферти или на заявления за участие изтича чак на 28-ми април. От Общината казват, че е намерено временно решение, за да може, където има сигнали за липсващо улично осветление, да се отработват.