1100 души в страната са заболели от една от най-разпространените шарки – варицела, за броени дни. Отчетени са обаче значителни разлики в честотата и разпространението на болестта по градове. Сред засегнатите области са Пловдив, Варна и Бургас. Случаи на варицела са регистрирани и в Асеновград, каза за ТВ САТ КОМ д-р Троянчева от Регионалната здравна инспекция-Пловдив.Но тъй като в градове като Кърджали, Смолян, Пазарджик, Ямбол и др. не са регистрирани заболели, не е обявена национална епидемия.
„До периоди като този, в който се отчита значително по-висока заболеваемост от варицела, се стига, след като се натрупа един голям контингент от деца, които не са преболедували въпросната шарка“, обясни д-р Троянчева. По думите й случаите на варицела са повече в сравнение със същия период на миналата година. Заболяването се характеризира с цикличност, уточниха от РЗИ-Пловдив, откъдето информираха, че заболелите от варицела през декември 2012 година в Пловдивска област са били 347, а от 1-ви до 7-ми януари 2013 г. случаите на варицела са 57. Според епидемиолозите сега сме в сезона, в който по принцип тези инфекции достигат своя връх. Варицелата се предава лесно, по въздушно-капков път, поради което децата „се срещат“ с нея масово в най-ранните детски години. Варицелата не е смъртоносна, но при възрастните може да доведе до усложнения.
Това е една от инфекциите, спрямо които в България не се ползва ваксинопрофилактика. Следователно варицелата е една неуправляема инфекция, епидемичният процес на която се развива по познатите биологични закони.
Очаква се варицелата да е в разгара си до март или най-късно до април, уточни д-р Троянчева. След тези месеци заболеваемостта ще претърпи рязък спад.