Манол Генов каза още, че в Постановление №207 на Министерски съвет има стъпаловиден график за увеличение на ангажиментите на общините, които генерират отпадъци. Община Асеновград, заедно с другите общини, досега използваше старото сметище, което не отговаря на съвременните изкисквания, и бе задължена да плаща по 9 лв на тон, но умножено по 2, защото такива са санкциите, наложени от държавата по закон. Общините през 2012 г., които депонираха отпадъците в регламентирани за тях депа, плащаха по 9 лв. Всички други като община Асеновград плащат 9х2, т.е. 18 лв. Отделно се събира такса по 2 лв на тон за ликвидиране и рекултивиране на съществуващи сметища, което също е временно от държавата като такава такса. От 2013 г. тази такса от 9 лв става 15 лв. Остават и 2 лв, които са отчисления за бъдещи рекултивационни и други мероприятия по съществуващи сметища.

Това принуди общините да повишат таксите за отпадъци. Примерите, които г-н Генов даде, са община Пазарджик, която вдига таксата с 30%, и община Пловдив – с 20 %. Вариантът на община Асеновград първоначално също бе за 20%, но съобразявайки се с финансовото състояние по време на криза на жителите на общината, предложеното увеличение от кмета д-р Емил Караиванов е 1,85, което представлява 12 % от сегашната такса смет -1,65 промила.

Зам.-кметът Генов допълни, че задача на Регионалния център за обезвреждане на отпадъците /новото депо/ е да оптимизира разходите по отношение на депониране. Защото Министерството вменява в Постановление 207 тези такси и отчисления да растат и идеята е това предприятие така да оперира депото, че за в бъдеще да има възможност предстоящите увеличения за такса смет да бъдат минимални или поне във времето да бъдат задържани, за да не бъдат принуждавани жителите на общината да плащат по-високи цени за тази услуга.