Българската православна църква отбелязва днес празника Въведение Богородично, който е един от дванадесетте велики християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква, а в църковните песнопения той се назовава „предвестник на Божието благоволение към хората”. Във Византия празникът се отбелязва от VII в. от патриарх Терасий, а по-късно папа Григорий XI през 1374 г. го въвежда и в католическата църква.
Според Светото писание на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Йерусалимския храм и е отдадена в служение на Бога и това се превръща в символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата. На Въведение Богородично православната църква препоръчва на родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития и така да ги възпитават в християнски дух.

По повод празника Въведение Богородично,днес във всички храмове,носещи името на празника,се отслужиха Свети Литургии.Такава беше отслужена и а асеновградския храм-параклис „Въведение Богородично” от архиерейския наместник свещеноиконом Йордан Георгиев.

Според църковния календар Въведение Богородично попада в периода на Коледните пости.На този ден по време на службата вярващите приемат Свето причастие,а с него и нови сили за духовен растеж и за борба със злото-в себе си и в света.

С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът „Въведение Богородично“ в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж; според първоначалния замисъл – ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му. Денят бил неучебен и започвал със св. Литургия, на която учениците се причастявали. 

Празникът Въведение Богородично и днес продължава да се тачи от християните и като Ден на християнското семейство.Като се върнат от службата в храма, членовете на семейството се събират около масата, за да честват както празника, така и здравата връзка помежду си.

Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома.
Народната традиция повеляла да се гадае по днешния ден какво ще е времето през цялата следваща година. Ако времето е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието – слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото – дъждовно, а реколтата – богата.