Църковният празник е в памет на император Константин и неговата майка Елена. През 313 година Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия.

Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Тези паметни събития се смятат за най-важните в историята на християнската църква и затова императорът и майка му са канонизирани за светци.

Царуването на император Константин е едно от най-важните в историята, понеже при него християнската вяра, тъй дълго преследвана, станала господстваща в обширната му империя.

Това е и празник на нестинарите, народът ни го отбелязва и като преход от пролетта към лятото. Той е свързан с култа към слънцето и летния огън, както и с преклонението пред небесната светлина.

21 май е свързан и с Дионисиевите мистерии, които почитат възраждането на природата, магическите пророчества и лечебна сила.

Името Константин в превод от гръцки означава постоянен и търпелив, а името Елена – светлина, сияние, ореол, а също и избраница. Освен Константин и Елена днес имен ден имат Деница, Динко, Стоян, Светла, Траяна.