До 26 ноемри всички неузаконени строежи, построени в периода 31 март – юли 2003, могат да бъдат узаконени. Тази възможност дава промяната в ЗУТ. Ако това не се случи, незаконните постройки подлежат на премахване. „Промените в ЗУТ“ бе темата на изнесения семинар на общинските съветници на Асеновград.
По темата, лектор беше юриста, бившия зам.министър на регионалното развитие и благоустройство Савин Ковачев. Той говореше за възможностите които дават новите промени за узаконяване на незакоони строежи. Според него се Удължи срокът, в който могат да бъдат узаконени строежи, построени без строителни документи, в периода от 31 март 2001 г. до юли 2003 г. Ако собствениците са пропуснали да ги заявят за узаконяване в предишния срок, даден от изменението на закона през 2003 г., те ще имат възможност да го направят в срок до 26 ноември 2013 г. Условието е да са били допустими или по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно ЗУТ. Така например, всички остъклени балкони, построени в горепосочения срок, могат да се узаконят.
Производството по узаконяване започва по заявление от собственика до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, обикновено това е главния архитект на съответната община. В едномесечен срок от постъпване на заявлението длъжностните лица от общинската администрация съставят констативен акт за установяване на незаконното строителство, въз основа на който компетентният орган изисква необходимите документи за узаконяване на строежа – изготвяне на проект, заснемане на строежа, становище от инженер-конструктор и други документи, които обичайно се изискват при одобряване на инвестиционни проекти.
Другата важна промяна в закона, на която се обърна особено внимание е за търпимине строежи.
Изменението на закона разшири обхвата на обектите без строителна документация, които могат да бъдат приети за търпими, и включи строежите, построени до 31 март 2001 г. Условието е те да са били допустими или по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащия Закон за устройство на територията. Търпимостта следва по силата на закона и не е необходимо да се удостоверява от администрацията изрично, за да продължи ползването на обекта. Удостоверение се изисква само ако собственикът иска да извърши прехвърлителна сделка.