Автентичният вид на емблематичната за поколения асеновградчани чешма на Каварджията да се възвърне, а достъпът до нея на автомобили – прекратен, предвижда предложение в дневния ред на сесията на ОбС Асеновград.
Предложението за извършването на реставрация и облагородяване на района бе внесена от асеновградчанина Христо Коватлиев, като идеята е всички разходи за това да се поемат от доброволни дарения на граждани.
Самият той за собствена сметка е извадил и предоставил в деловодството на Общината архитектурен план за съгласуване и одобряване. Предложението е разгледано на ЕСУТ (Експертен съвет по устройство на територията), а следващата стъпка е ОбС да даде съгласието си за реставрацията на чешмата и площадката около нея – публична общинска собственост, на предстоящото си заседание в края на март.
Архитектурното обследване на чешмата и площадката, изискано от Общината, е категорично – площадката се ползва за паркинг, а това разрушава тротоарната настилка, самата чешма е с липсваща пигментация, счупени глинени съдове (вази), липсваща (разрушена) орнаментика и мазилка, счупено корито, изгнили чучури и изкуствено повдигане на терена, което създава усещането, че чешмата е потънала в земята.
Това, което е планирано да се направи в предложението на Коватлиев е следното: снижаване на завишения терен; възстановяване на липсващата/разрушена орнаментика от художник-реставратор с полимер бетон; подменяне на счупените глинени съдове (вази); възстановяване автентичния цвят на чешмата; поставяне на преместваеми кръгли кашпи през метър една от друга с цел прекратяване на ползване на зоната за паркинг, както и изграждане на непреместваеми кашпи от Север, Изток и Юг с височина 30 и 60 см. с цел облагородяване на зоната и прекратяване на преминаването на автомобили от ул. „Бако Динчо“ към ул.“Асенова крепост“.
В начинанието си за възстановяване на автеничната визия на чешмата, Христо не е сам. Още с първия си пост във Фейсбук идеята му привлича вниманието на асеновградчани. „Много от тях ми писаха или ми се обадиха да предложат помощ. Всъщност винаги съм вярвал, че това е дълг на общността и затова се опитвам да ангажирам по голям кръг от хора.
За да се придвижат обаче всички тези планирани дейности, на сесията на 24 март е необходимо Общинският съвет в града да даде съгласието си, след което, те ще стартират.