Историята на долните дамски дрехи проследява гостуващата изложба „Интимният свят на пловдивчанката или когато бикините бяха кюлоти”. С навлизането и утвърждаването на европейската мода у нас се налагат и долните дрехи , т.нар. бельо. Мъжете вече носят дълги долни гащи, които се купуват готови или се шият от вносни хасета, а по –бедните граждани- от американ. По време на Освободителната война българите се убеждават в добрите качества на трикотажната фланела  и я използват за своето бельо.

Как облеклото от алатурка е станало алафранга или за историята на долните дамски дрехи разказаха директорът на Регионалния етнографски музей – Пловдив, Ангел Янков и уредникът Грозделина Георгиева.

През втората половина на 19 век се възприемат всички съставки на дамското бельо –корсети, комбинизони, гащи, фусти, нощници, а в периода след Първата световна война женското бельо се олекотява.По това време започва да се използва и жарсето. Появява се и сутиенът, който замества корсета.

Ученички от ПГ „Св. Патриарх Евтимий” дефилираха със старовремско дамско бельо, придружавани от техни съученици, облечени в европейски мъжки костюми отпреди век. Изложбата, обиколила половин България, ще остане в Етнографска къща до 20.06.2013г.

 Текст: Зорница Георгиева, стажант-репортер