Изложба с името „Рестарт” на скулптора Огнян Читаков се откри в Старинното училище в Асеновград. Това е първата самостоятелна изложба на автора в родния Асеновград, а посетителите на експозицията имат възможността да разгледат 54 негови творби от вулканичен камък.

Да вдъхнеш нов живот на камъка, на материя, стара, колкото е стар и света, да рестартираш вечността – това всъщност е успял да направи скулпторът Огнян Читаков и поднася тази трансформация на хората в своята иновативна изложба.

„„Рестарт е защото това е вулканичен камък (туф), т.е. вулканична пепел, която преди милиони години е изригнала и е застинала в някаква форма. Аз всъщност я връщам пак в онова ѝ състояние – разтапям я и я връщам в основната ѝ форма, в първичното ѝ състояние – в течност, след което като изстине, подлежи на обработка. Затова този проект го нарекох „Рестарт”.

Вулканичният камък е материал, който скулпторът намира из красивите и стари Източни Родопи. Базалтът, казва той, също подлежи на такава обработка. Реално цялата земна кора на планетата е базалт, който се разтапя.

Камъкът като изразно средство асеновградският скулптор открива още като дете, покрай баща си, който се е занимавал с обработка на камък. А това, какво ще излезе от парче камък след чука и длетото, става ясно в процеса на работа, споделя Читаков. Някои от творбите той композира с  предварително нарязани парчета камък, след което те придобиват своя характер, а при други търси да открие първо образа, характера, след което ги дооформя. И всичко това с помощта на физиката и температурата.

Човекът е открил камъка още преди хилядолетия и до днес той е неизменна част от живота на хората. Камъкът си е камък, той се е доказал, че е вечен, казва скулпторът, макар, че в днешно време повечето колеги наблягат на стиропора, смола, на 3D визуализации, на 3D принтери. Те са о.к, но камъкът, самият материал, той си носи заряда. Връзката с него ти дава много. Там е истината, като го видиш, като го пипнеш, излъчването е друго.

Струва си да се види тази изложба, казва Огнян Читаков. Не случайно я открих в Асеновград, а можеше да е в София, но искам колегите, които са в града да я видят и ако може по някакъв начин да ги вдъхновя с нещата, които правя. В крайна сметка в Асеновград, пък и в Бачково най-вече, има каменоделска традиция от миналото, която е загубена, според мене. Всяка къща, всеки камък в основите е чукнат, четвъртосан, направен, изваден от скалата. Това е занаят, който изчезва, казва Огнян Читаков.

Има и желаещи да се научат на това красиво изкуство. В събота и неделя авторът проведе и работилница по каменоделие в двора на Старинното училище, която се радваше на голям интерес.