За ловна стрелба в близост до екопътека „Кутра“ сигнализират граждани, които минават по маршрута с цел туризъм или спорт. Районът е в непосредствена близост до Асеновград, а пътеката, както и цялата местност над града, Асеновата крепост и с. Лясково, ежедневно се посещават от стотици пешеходци или спортуващи.
От няколко дни на едно от информационните табла, поставено от Центъра за местни инициативи и развитие – Асеновград, които поддържат пътеката, ловци от местна ловна дружинка са закачили обява на вниманието на преминаващите граждани, че районът е ловно поле и се използва огнестрелно оръжие.
В райони като този не трябва да се ловува, категорични са гражданите в социалната мрежа. Тя е официална пътека за пешеходен туризъм, маркирана с туристически марки, съфинансирана по проект от Община Асеновград, с качени GPS тракове във всички големи сайтове и карти, съгласувана и с ДГС, казват те.
„Точно този район е стопанисван от дружинка „Асеновград-1 и квартал Долни Воден“, към ЛРД „Сокол“ Асеновград. Изключително добра европейска практика е да се поставят такива осведомителни табелки за това, че районът е ловно поле, с цел запазването на живота и здравето на хората. Чувайки изстрели, те да знаят, че в района се провежда организиран, законен лов.“, коментира за ТВ САТ КОМ, председателят на ЛРД „Сокол“ в Асеновград, д-р Георги Хаджиламбрев.
Няма опасност за преминаващите по пътеката граждани, категоричен е той. „Има правила за провеждане на лова и колегите са спазили абсолютно всички норми. Както има правила за движението по пътищата и който ги наруши, си носи отговорността, същото е и с боравенето с огнестрелно оръжие. Има разрешителен режим, който е уреден в Закона за лова и опазване на дивеча.
През участъка, през който преминава и екопътеката, се провежда лов и занапред ще се провежда и нищо не може да промени това, категоричен бе председателят на асеновградското ЛРД. „От там започва районът на дружинката, надолу също е район, само че е оставен като т.нар. „резерват – почиващо поле“. Оттам нагоре всичко е район на дружинката и абсолютно законно колегите си провеждат ловните излети. Досега никога не сме имали произшествия с туристи, надявам се, че няма да има и занапред и точно тази информационна табела е превенция в тази посока и поднасям своите адмирации на колегите от дружина „Асеновград 1″ за качественото изпълнение.“, каза още Хаджиламбрев.
Този вид информационни табели ги поставяме на по-деликатни и по-посещаеми от туристи места, обясни той, за да се информират и да не се стресират, ако чуят стрелба. „В най-гъстите и недостъпни места, естествено, че не се слагат такива табели. Няма нормативна уредба и закон, който да ни задължава да го правим, но в една Германия, например, това е масова практика. Ние в Асеновград и в страната сме приели тази практика като изключително положителна като превенция за евентуални проблеми.“
„Това не може и не би трябвало да бъде проблем, защото съгласно Закона за горите и Закона за лова, този район е определен като ловен участък за ловуване от ловна дружинка Долни Воден.“, коментира казуса директорът на Държавно Горско стопанство Асеновград, инж. Слави Богутев.
„Тук от години, защото това не е от сега, са спазени всички изисквания на двата Закона. В случая туристите са прочели тази информационна бележка, поставена според изискванията на границата на всички ловни полета, информирали са се. С други думи, в случая няма никакви нарушения на изискванията на Закона за лова. Има ограничване и сигнализиране от ловните дружинки. Хубаво е, че дружинката е информирала туристите, че през събота и неделя е възможно в района да има ловен излет, по време на който се използва огнестрелно оръжие.“, каза Слави Богутев.
На табелката обаче липсва информацията от коя до коя дата тази местност ще е ловно поле, както и как ще се информират хората, в случай, че табелката изчезне по някаква причина. Освен това е добре табелката да информира и откъде започват и къде свършват границите на т. нар. ловно поле.
„Съгласно Закона за лова, ловните излети за лов на дива свиня започват на 1 октомври и приключват към 15 януари.“, обясни Богутев. Тази информация наистина може да се допълни в информационната табелка, каза той и допълни, че влязло в сила тази година решение, разрешава провеждането на ловни излети само през събота и неделя.
„Желателно е през събота и неделя туристите да избягват тези райони или поне да го правят с повишено внимание. В крайна сметка всички трябва да знаят, че ловците плащат не малко такси на държавата за да упражняват ловните си умения и своето хоби.“, каза още директорът на ДГС Асеновград.
Маршрутът на екопътека „Кутра“ е около 5 км и се изминава за близо 2 ч. и 30 мин, теренът е поносим дори за деца на 5 год. По пътя има 12 параклиса и 2 църкви. Туристите могат да видят в подходящите сезони до 25 вида растения, включени в Червената книга на България.
Пътеката, наречена „Екопътека на здравето, родолюбието и опазването на биоразнообразието беше облагородена и официално открита през 2018 г. от Центъра за местни инициативи и развитие – Асеновград (Център МИРА), с финансовата подкрепа на Община Асеновград. Към момента част от информационните табла, поставени от сдружението, с общински средства, са счупени и липсват, сигнализират от там, а обявата от ловната дружинка е поставена на едно от оцелелите техни табла.
Дали сдруженците ще поставят нови, към момента не е ясно, но едно е сигурно – преминаващите в района на екопътека „Кутра“ туристи, спортисти или просто разхождащи се граждани, да го правят с повишено внимание през почивните дни, когато в района може да има организиран лов. Или просто да го избягват до средата на януари, когато приключва ловния сезон.