Своята поредна книга представи снощи в градската библиотека, асеновградчанката Миа Сердарева – едно събитие, част от Майските културни празници в града. Книга с разкази от душата, нарече авторката своята творба, озаглавена „Анатомия на душата”.

„Къде е душата?” е въпросът, който дете задава на майка си и уж простият отговор на този въпрос, се оказва не чак толкова лесен. От този въпрос тръгва да се разплита нишката в разказите – те са един поглед навътре в нас, там, където живее душата, чиято същност се опитваме да разберем.

„Мислим, че това къде е тя и какво е, всеки го знае, но не се замисляме реално къде е, как изглежда, как звучи, как говори, как се усеща? Разказите са художествени като общото между героите в тях е, че те са сравнително на „ти” с душата си. Разказите са по-различни с това, че не се фокусират върху случките и обстоятелствата отвън, а самите случки служат за фон за вътрешния път, който извървяват героите.“, споделя авторката.

Миа освен, че е бакалавър по журналистика и магистър по английска филология, е и магистър по приложна психология. Повечето от разказите  е написала преди дипломирането си като психолог, но част от тях са създадени по време на обучението й като такъв.

Тя е от хората с дарба да усещат енергията на другите, да вибрира на техните честоти на трептене на душите им. Затова написването на тези „разкази от душата”, които ще докоснат душите на другите, е сигурно едно от най-естествените неща, които можеха да се случат.

„Не мога да кажа, че сега знам повече за душата, всъщност повечето, което знам е на база интуиция и личен опит. Разбира се психологията, която учехме потвърди или отхвърли някои мои хипотези за хората, за човек и вътрешния му свят. Освен това ми показа колко малко знам. Това е нещо, което се учи винаги. Колко е голяма душата? Много по-голяма отколкото можем да си представим и мисля, че тя е нещото, което ни свързва с другите хора, с Бог, Вселената и всичко живо – толкова голямо е.“, сподели още тя.

Представянето на книгата събра много приятели, близки на авторката, познати и непознати, любопитни да се докоснат до нейния свят. И заради темата, и заради присъстващите, и заради нея самата, и атмосферата бе задушевна и непринудена. Откъси от книгата „Анатомия на душата“ прочетоха момичетата от „Театрална работилница за мечти“, както и Дани от Испания – на видео, а за да е още по-уютно, за публиката пяха Миа, Мариела и Валентина. 

А понеже все пак става дума за Миа, събитието, събрало толкова много хора, нямаше как да остане фокусирано само към нея и нейната „Госпожица Анатомия” – то бе едновременно и благотворително, в помощ на 8-годишния Дани от Асеновград, диагностициран с аутизъм и разстройство на речта, с инвалидност със 100 % чужда помощ. В кутията за средства за него бяха събрани 194 лв., а към тази помощ се включиха и танцьорите от клуб по народни танци „Асеневци” с още 220 лв.

Подарък от Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград
Събитието включваше и приятни изненади – подаръци за късметлиите
И букет от Община Асеновград
И музикален подарък за всички
Четене на откъси от книгата