Над 60% от православните християни у нас имат намерението да постят през целия великопостен период, който продължава седем седмици. 4,5% са решили, че ще постят само през последната Страстна седмица на поста, а други 20,9% възнамеряват да постят по-дълъг период от време, но не през целия пост,сочи проучване на православен сайт. 4,3% възприемат периода на поста като време за полагане на някакви духовни усилия и заявяват, че предпочитат да „постят духовно”, но без да се ограничават в хранителните продукти. Една десета от анкетираните – 9,5% заявяват, че няма да постят въобще.

Резултатите са показателни за църковните среди и за хората със засилен интерес към православието, както и за християните в градските центрове, които ползват по-активно интернет.

Типикът на Българската православна църква за Великия пост предвижда това да е най-строгият от четирите годишни поста. През него не се разрешава консумацията на риба освен на Благовещение и Цветница, както е практиката по Йерусалимския устав на св. Сава. През първата и последната седмица на поста ограниченията са по-строги и много духовници и миряни се въздържат от храна, приготвена с растителна мазнина. Българската практика също приема по подобие на византийската, а днес гръцката, че мекотелите като миди, скариди, октоподи и калмари са постни храни,поради което мекотелите намират приложение в поста.

Текст:стажант-репортер Виктория Дяконова