Повече от половин година закъснява пускането в експлоатация на асеновградската ПСОВ, третата – финална част от големия проект за Водния цикъл на града, на обща стойност 106 млн.лв.. Инвестицията за пречиствателната станция е за над 25 милиона лева, по оперативна програма „Околна среда“. Основната ѝ цел е значително понижаване на замърсителния товар, който се зауства в река Чепеларска.
Още пролетта на 2018-та беше извършен подбор и специализиран курс на обучение на 23-ма служители, 17 от тях експерти, които ще бъдат назначени на работа в пречиствателната станция. Те трябваше да започнат дейността си веднага, след въвеждане в експлоатация на съоръжението. Година по-късно това все още не е факт. Подготвеният персонал на ПСОВ ще извършва ежедневен мониторинг на пречиствателния процес, като ще бъдат вземани представителни проби от отпадъчните води и утайките с цел управлението на ПСОВ и контролирането на пречиствателния ефект на станцията. Това обаче ще се случи едва след подписването на Акт 16, което предстои, по думите на кмета д-р Емил Караиванов, до две седмици.
Експлоатация на ПСОВ може да започне след успешно проведени тестове и изпитвания на тръбопроводите, тестове за водоплътност на резервоарите и индивидуални и комплексни тестове на отделното оборудване и резултатите от крайната проверка. В края на юни, след приключване на строителните дейности и приемането на Акт 15, трябваше да бъде изпратено искане до ДНСК за назначаване на Държавна приемателна комисия за подписването на разрешението за ползване на съоръжението (Акт 16).
На брифинг преди дни, Караиванов съобщи, че по информация от 24 юли, експертите са го уверили, че след две седмици активна работа ще бъде приключена работата в пречиствателната станция за отпадни води. „Наистина има забавяне, което е отчетено, по договор ще има санкции, които ще бъдат наложени при последното плащане. Санкциите за просрочие се заплащат от последното плащане. До тук се стигна след като фирмата изпълнител не успя да мобилизира ресурса си за да извърши необходимите дейности по договора и се наложи подписването на Акт 10 за спиране на работата. Нашите ангажименти по договора бяха изрядни, ние направихме всички необходими плащания, осигурихме всички условия на фирмата. Фирмата не успя да осигури специализирана работна ръка.“, каза кметът.
„Ако ангажиментите наистина бъдат изпълнени в рамките на обещаните 2 седмици, в средата на август ще се тръгне към приключване на пречиствателната станция в цялост и вече ще можем да кандидатстваме за окончателни плащания по проекта, които са 20% по договор. Така ще можем и до края на годината да приключим цялостно договора като такъв, с неговото отчитане пред Европейската Комисия. Пречиствателната станция ще заработи тогава, когато имаме Акт 16“.
Е. Граматикова