Автор: Ирина Иванова
Казват, че духът на Родопа планината може да бъде чут, видян, докоснат и дори опитан, защото без автентичната родопска кухня, картината на Родопите би останала пак красива, но недовършена.Родопската кухня е легендарна. Без съмнение на първо място в нея е пататника- ястие, приготвено от картофи, наричани в този край патати. Ето защо, на него, на пататника- един от символите на родопската кухня , частен нареченски балнеокомплекс , със съдействието на кметската управа на Нареченски бани решава да посвети фестивал, който се проведе на 21 юли в центъра на курортното село.
Празничната атмосфера се усещаше през целия ден в селото. В едно от местните заведения ,една от добрите майсторки на пататника в Нареченски бани – София Маринова майстореше пататник след пататник.
Правенето на типичното родопско ястие тя е научила от майка си и по традиция го е предала на дъщеря си. Приготвя го с четири точени кори, като плънката е с настъргани на едро картофи, едно яйце, мазнина и гьозум. Може да се добави и сирене.
Неин помощник беше Величка Бутева от Павелско, също майсторка. Пататникът се пече на бавен огън до лек загар, разказа тя пред екипа ни , разкривайки още една от особеностите на приготвянето му.
Кулинарното състезание „Най- хубав пататник” беше предшествано от игри състезания за най-далечно хвърляне и най-бързо белене на картофи.
Традиционните родопски специалитети бяха представени от 14 участника. Безпристрастното жури в състав – кмета на с. Нареченски бани-х Васил Куртев, представител на медиите и дългогодишен посетител на курорта, класира на първо място кулинарната творба на читалище „Христо Ботев“ – с. Нареченски бани, на второ – хотел „Релакс“, а на трето – Румяна Иванова от с. Забърдо.За победителите бяха предвидени награди.
Гостите на фестивала имаха възможността да опитат всички пататници, участвали в състезанието. Празничното настроение на фестивала бе подсилено с фолклорни изпълнения от забърдовските баби и гайдар, Танцова формация „Везеница“ – с. Нареченски бани,Фолклорен ансамбъл при читалището на с. Павелско.
Организаторите на събитието дадоха заявка този фестивал да се превърне в традиционен, а присъстващите на празника извиха кръшни хора на селския мегдан.