Празникът Обрезание Господне припомня обрязването на младенеца Исус на осмия ден след раждането му. Този акт се извършва от евреите като символ на завета (договора) с Бог. С този празник завършва осемдневният тържествен цикъл на Рождество Христово.Обрезание Господне се чества от православната ни църква на 1-ви януари заедно с почитането на паметта на Свети Василий Велики. 
Свети Василий е бил знаменит църковен учител, християнски мислител, философ и писател – един от тримата вселенски православни учители, изявен противник на арианската ерес.
 
Василий е бил епископ на град Кесария в малоазийската провинция Кападокия. Най-известното от неговите произведения е „Шестоднев“. През Златния век на старобългарската писменост Йоан Екзарх превежда „Шестоднев“ на български език. Заради примерния си живот и висока ерудиция Свети Василий Велики е почитан заедно със Свети Григорий Богослов и Свети Йоан Златоуст като един от тримата велики светители и учители на православната църква.
 
На Василий Велики принадлежи и идеята за активното милосърдие и добротворство като израз и реализация на Христовия закон на любовта и прошката. Той организира и първия благотворителен монашески център в Кесария, в който негови възпитаници дават безвъзмездна помощ на болни и страдащи. Още приживе Василий е наречен от съвременниците си Велик.
 
На погребението му се стича цяла Кесария. След смъртта му църквата го канонизира за светец и чества паметта му в деня на неговата кончина.

 На Василовден във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Василиева Света Литургия.Такава ще бъде отслужена и в асеновградския храм „Св.Василий Велики” от свещеника на църквата отец Васил.

  Василовден е богат на празнична народна обредност,най-характерен елемент от която е сурвакането.

  Имен ден празнуват Васил, Василка, Василена, Веселин, Веселина.