На петата събота от Великия пост  православните християни почитат Акатистова събота. Празникът е популярен като „Златна ябълка„ в чест на чудотворната икона на Св. Богородица „Златна ябълка“, която се намира в Горвоводенския храм „Успение Богородично„.

В петия петък от Великия пост в християнските храмове по време на вечерното богослужение се пее акатист на Пресвета Богородица. Вярващите стоят прави, откъдето идва и името „акатист“, което в превод от гръцки означава „без сядане“.

Чудотворната икона на Божията майка се пази в църквата „Успение Богородично“ от 17 век. Иконата е рисувана с темпер върху дърво от неизвестен автор през 16 век и е със сребърен обков, който тежи 2 кг. Заради характерните колан и три златни ябълки, изписани в изображението, светинята е популярна и като „Златната ябълка“.

Празникът е свързан с чудото сторено от Божията маайка чрез тази чудотворна икона, която помогнала на бездетна жена да зачене и да се сдобие с рожба през 1765 г.

Преданието гласи, че жената закъсняла за служба и не получила нафора, затова се разплакала. За да я утеши, свещеникът взел ябълка, оставена като дар пред иконата, и й я дал. Скоро жената забременяла и в знак на благодарност поръчала да украсят иконата и да изковат златна ябълка, която дарила на храма.

Така се родила традицията да се обкичва чудотворната икона с ябълки, които после да се раздават.

На празничния ден Пловдивският митрополит Николай отслужи архиерейска Света литургия в храма в Горни Воден.Храмът беше препълнен с вярващи, стриктно спазващи  всички противоепидемиологични мерки.

Хората се молеха да Св.Богородица основно за здраве, а голяма част отправяха и молбите си за сдобиване с рожба.

АВто

АВТОР: ИРИНА ИВАНОВА