Правителството ще предостави средства на общините да изплащат компенсации на онези родители, чиито деца не са приети в общински детски градини и са записани в частни. Решението е обсъдено и подкрепено от министър-председателя Бойко Борисов. Това съобщават от МОН. Компенсациите ще се предоставят на семействата на деца, които попадат в обхвата на задължително предучилищно обучение – на 4-, 5- и 6-годишна възраст. Разбира се, уточнява се, че ако децата не ходят в частна детска градина, няма да се отпускат компенсации. Иначе подкрепата ще бъде с равностойността на публичните разходи, които държавата прави за едно дете, обхванато в общинските детски градини.
От министерството предоставят и насоките към училищата за протичането на учебна година по време на пандемия, които бяха изработени от експерти от МОН и Министерство на здравеопазването. Учебната година ще започне присъствено, ноима готовност при увеличаване на заболеваемостта, да се премине към дистанционна работа в електронна среда. Изготвят се прагови стойности, при които ще се превключва към електронно обучение. В училищата ще се приложи стратегия за дистанция между паралелките, така че потоците от деца да не се смесват.
Според МОН най-добрата форма на обучение е дневната, но родителите имат алтернативна възможност да изберат друга форма – индивидуална. Третата възможност е дистанционна форма, която е различна от обучението в електронна среда. Ще има около 20 училища (центрове), които ще могат да осигуряват обучение на ученици и от другите училища. Избралите тази форма ученици ще запазват местата си в паралелките, в които са приети и записани. Обучението в електронна среда е възможност, но не е най-добрата алтернатива на присъственото, допълват от образователното министерство. Уточнява се и че ако родителите на дете без хронични заболявания се страхуват да го пуснат присъствено на училище, то може да премине в самостоятелна форма на обучение.