На 6 януари с празника Богоявление – Йордановден православната църква отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител, което се извършва в река Йордан. По време на ритуала небето се „отваря“ и Светият дух слиза при Христос във вид на гълъб. Ясен глас се разнася от небето: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“.
Според народните традиции вечерта на 5 срещу 6 януари е третата, последна кадена вечер. Вярва се, че в полунощ небето се отваря и Бог застава на небесната порта и изпълнява желанията на този, който успее да види чудото с очите си.
Жените правят „мълчана вода”, в която наричат своите най-големи желания, често свързани с мечтата им за дете.
Оставя се съд с вода под нощното небе, а в полунощ, когато Бог застава на портата, всеки изрича своето най-съкровено желание. Водата не се прибира през цялата нощ, а сутринта този, който е нарекъл своето желание, може да се измие с нея, да я изпие, да поръси дома си и всичко, което реши – това е неговата вода, носеща най-съкровената му мечта.
На Йордановден трапезата е постна. На масата се слагат пълнени чушки, кравайчета, зеле, фасул, орехи, сарми и други. Обредната питка е от брашно и просо.
Не забравяйте и свещта, горяла в предишните празнични вечери.
Всеки от гостите на трапезата счупва орех, по чието съдържание гадае дали годината ще е здрава и успешна – ако орехът е цял и здрав, го очаква благоденствие, и обратното – ако орехът е мухлясал, годината ще е трудна.
На Йорданов ден се извършва и ритуално хвърляне на кръст във водоем, а мъжете се скачат в ледените води, за да го извадят.