Това е втората в годината Задушница, на която християните раздават за „Бог да прости” череши, откъдето идва и името на всеобщото възпоменание за починалите
На всяко богослужение светата Църква отправя молитви за нашите починали родственици. Но освен това Църквата е определила специални дни в годината, когато да се спрем в забързаното си и изпълнено с грижи ежедневие и да си припомним за нашите починали близки.
На Задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, за да напомни за грижата за мъртвите. В храмовете се правят заупокойни свети литургии. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. След Заупокойната служба се прави обща панихида.
Важно е в тези дни, които наричаме Задушница, да отидем в храма, да запишем имената на своите починали близки, за да отправи свещеникът молитва за тях по време на светата Литургия.
Българската традиция повелява на Задушница да се раздава милостиня на бедни, да се нахранят гладни, да се извършва добро и да се правят пожертвувания за Църквата за прошка на греховете и упокоение душите на починалите.
На Черешова Задушница, както и на другите Задушници, православните християни отиват на гробовете, украсяват ги с цветя , преливат с вода и вино и с това изразяват неугасващата си любов и спомен за онези, които са в Отвъдното.