Празникът Рождество на Пресвета Богородица или Рождество Богородично, известен още като Малка Богородица, се отбелязва всяка година на 8 септември (21 септември стар стил) и е третият празник в чест на Божията майка, един от най-големите празници на Православната църква, установен от най-дълбока древност.
Ортодоксалната църква прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и като покровителка на родилките и децата. „Малка Богородица“ е особено почитана от жените, за да им помага светицата в беда и тежка работа, да раждат леко и да са живи и здрави децата им. В нейна чест омесват и изпичат голяма богородична пита или малка, намазана с мед, наречена „богородичен хляб“. На Малка Богородица жените не работят домакинска работа, за да не им се разболеят децата. На празника жените носят дарове в църквата – кърпи, престилки, чорапи, и ги поставят под иконата на Света Богородица, която е отрупана с цветя. Също така, според народния обичай, се вари жито, което най-напред се носи в черквата, за да се опее и благослови, след което се раздава за здраве. Пекат се и курабии, гевречета и дребни сладки, които се раздават на сираците, заедно с дрехи и пари. На Малка Богородица всяка невеста, която още няма дете, отива в манастир или черква, носещи името на Пресветата Дева, и там прави курбан. От този курбан се раздава на бедните, защото се приема, че Светата дева е покровителка и на самотните и изоставени хора, утешителка на сирачетата.
Честването на празника Рождество Богородично започва още от 7 септември с празнични вечерни във всички епархии на Българската православна църква, а на самия празник се отслужват Свети литургии. Особено тържествен е празничния ден в църквите и манастирите, които имат храмов празник.Сред тях е и църквата в село Яворово в Асеновградска духовна околия. Там Светата литургия ще започне в 9 часа и ще бъде възглавена от Знеполския епископ Арсений.