В утрешния ден-първата събота от първата седмица наВеликия пост,църквата почита паметта на св.великомъченик Теодор Тирон.Сред народа денят е известен като Тодоровден.
Почитането на св. Теодор е засвидетелствано още в ранните векове на Църквата, а освен през Великия пост, светецът се почита и на 17 февруари.
Преданието разказва,че 50 години след смъртта на св. Теодор гонителят на християните император Юлиан Отстъпник (332 – 363) продължавал да желае възвръщането на езичеството. Знаейки че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Император Юлиан наредил на градоначалника в Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и тъй да бъдат подиграни и обявени за езичници.
Градоначалникът сторил, каквото му било заповядано. Но за Божието око това не могло да бъде тайна. Бог, Който промишлява за своите раби и не желае да бъде смущавана тяхната вяра, направил да се открие нечестивият замисъл.
Църковното предание разказва, че св. Теодор Тирон се явил на Цариградския Архиепископ Евдоксий, известил му наредбата на Юлиан Отстъпник и му заръчал да съобщи това на верните – да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара. На запитването на Архиепископа: какво да ядат през тия дни, св. Теодор отговорил: да си приготвят коливо – жито, то да им бъде храната. Архиеп. Евдоксий запитал: кой е този, с когото говори, и св. Теодор му известил името си. Предупредени за наредбата, християните не взимали никакви храни от пазара. Юлиан разбрал, че лукавият замисъл е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена стока на пазара.
Оттогава за благодарност на Първата събота от Великия пост Църквата възпоменава паметта на св. великомъченик Теодор Тирон. За спомен на случилото се се вари жито, което се благославя в по време на богослужението в храма.
На Тодоровден или на Неделя Православна повечето отпостещите православни християни ще приемат Свето причастие. Това,обаче, не бива да става без изповед! Обезателно трябва да се прочетат молитвите преди Свето причастие, а след като се причастят – благодарствените молитви. Ако се причастяват в събота могат и двата дни да консумират вино и елей. Ако обаче причастието се вземе в неделя – то в събота не бива да се яде олио. След това постът трябва да продължи дори и да е облекчен, за да се подготвим за радостното и достойно посрещане на Светлото Христово Възкресение. Разбира се, който желае може да се причасти няколко пъти през този пост, но отново след изповед пред православен свещеник.
На Тодоровден празничната трапеза включва пита, супа от леща, гъбена чорба, картофи, варена царевица.Своя имен ден празнуват Тодор (в превод- Божи дар ), Тодора, Теодора, Теодор, Тошо, Божидар, Божидара, Божанка, Даринка, Божо, Доре, Дарчо, Дора, Дорка, Дарка.