Студентският празник датира още от 1903 г., когато се е чествал 15-годишният юбилей на Софийския университет. От 1994 г. 8 декември става празник на всички студенти в България. Така днес студентите празнуват своя празник за 108-и път.
През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото висше училище в България да има „по-особен, свой празник“. През 1902 г. Академичният съвет на Софийския университет решава това да е денят на просветителя Свети Климент Охридски – 25 ноември. По нов стил това е 8 декември. Министерството се съгласява и студентите го отбелязват за първи път през 1903 г.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 г. празникът на Софийски университет на 8 декември отново е възстановен.
На заседание на Съвета на ректорите на 28 октомври 1994 г. е взето решение 8 декември да бъде неучебен ден и празник на всички български студенти. Така празникът започва да се чества в цялата страна. Преди това Софийският университетрешава да отдели патронния си празник от общия празник на 8 декември и определя 25 ноември за свой официален празник.
8- ми декември за студентите е традиционно неучебен ден, затова той обикновено се използва от студентите за празнични вечери и нощни купони, в които участват освен студенти от един поток или група, така и бивши студенти, излезли от висшите учебни заведения преди години. Често за „8 декември“ се организират излети в курорти извън града, в хижи, вили, а в последните години са хит и къщите за селски туризъм. Сред анкетираните от репортер на ТВ САТ КОМ асеновградски настоящи и бивши студенти дали ще празнуват 8 декември, става ясно, че 50% от тях твърдо няма да празнуват, останалите 50% си поделят тези, които още не са решили и тези, които отдавна имат резервации в заведение.
P.S. И не прекалявайте с алкохола!